​​Gaz Metan Mediaș a câștigat primul meci disputat în play-out-ul Ligii I, scor 2-0, în deplasare, la Pitești, împotriva celor de la Hermannstadt. Echipa antrenată de Edi Iordănescu o egalează pe Dinamo, cu 19 puncte, în timp ce gazdele rămân cu 16 puncte.

Ionuț Larie a marcat la debutul pentru Gaz Metan, în minutul 8, cu o lovitură de cap din carerul mic. Dalbea (Hermannstadt) a fost eliminat în minutul 44, după ce a primit al doilea cartonaș galben. Dandea a primit direct cartonaș roșu, în minutul 83, după ce a lovit cu capul un adversar. Rondon a stabilit scorul final în minutul 90+2, dintr-un penalty.

Au evoluat echipele:

AFC Hermannstadt: Cabuz - Măţel, Pîrvulescu, Dandea, I. Stoica (Mijuskovic '46), Tătar - Dumitriu (Javzici '55), Dâlbea, Sg. Popovici (Pamfile '80)- Blănaru, Tsoumou. Antrenor: Vasile Miriuţă

Gaz Metan: Pleşca - V. Creţu, Larie, M. Constantin, Buşu - Fofana, L. Aurelio (Ivanov '72) - Olaru (Pleaşcă '78), Chamed (Mailat '62), Caiado - Rondon. Antrenor: Edward Iordănescu

Cartonaşe galbene: Dâlbea '16, '45, Pîrvulescu '39, Tătar '84, Blănaru '90+3 / Buşu '18, Olaru '27, Mailat '84

Cartonaşe roşii: Dâlbea '45, Dandea '83

Partida a fost arbitrată de George Găman, ajutat de Valentin Avram, Dragoş Iliescu și Andrei Chivulete.

Observatori au fost Cristian Nica și Marian Bucurescu.