Jucătoarea americană de tenis Venus Williams, fostă numărul unu mondial, a debutat cu dreptul la ediţia din acest an a turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale în valoare de 9.035.428 dolari, învingând-o în trei seturi, 6-4, 0-6, 6-3, pe germanca Andrea Petkovic, scrie Agerpres.

Cea mai mare dintre surorile Williams (38 ani) o va avea ca adversară în turul următor pe cehoaica Petra Kvitova, favorita numărul 3 la Indian Wells şi finalista ediţiei din acest an a Openului Australiei. Kvitova a câştigat patru dintre cele şase confruntări americanca din circuitul profesionist, însă toate meciurile dintre cele două jucătoare au fost strânse, învingătoarea fiind decisă de fiecare dată în trei seturi. Venus Williams s-a impus în ultimul meci cu Kvitova, disputat în 2017, în sferturile de finală la US Open.

Într-o altă partidă programată joi, belgianca Kirsten Flipkens a dispus cu 7-5, 3-6, 7-5 de canadianca Eugenie Bouchard, după două ore şi 37 minute de joc. Următoarea adversară a belgiencei va fi americanca Danielle Collins, cap de serie numărul 25, calificată direct în turul secund.