Arsenal a pierdut cu 3-1 meciul cu Rennes, din prima manșă a optimilor Europa League, deși a deschis scorul încă din minutul 4. "Tunarii" au rămas în inferioritate numerică pe finalul primei reprize (41') și au încasat trei goluri de la echipa care se găsește pe locul 10 în campionatul Franței.

Arsenal a deschis scorul pe Roazhon Park în minutul 4, prin Alex Iwobi. Francezii au profitat de eliminarea lui Sokratis, care a primit două galbene în șapte minute, și au egalat în minutul 42, prin Bourigeaud (42). În repriza secundă, Rennes a mai punctat de două ori, prin Nacho Monreal (autogol, 65') şi Ismaila Sarr (88').

Calificarea în sferturile Europa League se va decide joia viitoare, pe Emirates Stadium, de la ora 22:00.

Rennes - Arsenal Londra 3-1

Au marcat: Benjamin Bourigeaud 42, Nacho Monreal (autogol) 65, Ismaila Sarr 88, respectiv Alex Iwobi 4.

Cartonaş roşu: Sokratis Papastathopoulos (Arsenal) 41.

Sevilla FC - Slavia Praga 2-2

Au marcat: Wissam Ben Yedder 1, Munir El Haddadi 28, respectiv Miroslav Stoch 25, Alex Kral 39.

Zenit St. Petersburg - Villarreal 1-3

Au marcat: Sardar Azmoun 35, respectiv Vicente Iborra 33, Gerard Moreno 64, Manu Morlanes 71.

Chelsea Londra - Dinamo Kiev 3-0

Au marcat: Pedro Rodriguez 17, Willian 65, Callum Hudson-Odoi 90.

Napoli - RB Salzburg 3-0

Au marcat: Arkadiusz Milik 10, Fabian Ruiz 18, Jerome Onguene (autogol) 58.

Valencia - FC Krasnodar 2-1

Au marcat: Rodrigo 12, 24, respectiv Viktor Claesson 63.