Borussia Dortmund a părăsit Champions League în optimi , fără gol marcat în dubla cu Tottenham. După 3-0 pe Wembley, englezii au câștigat și manșa retur, scor 1-0, calificându-se fără emoții în sferturile de finală ale competiției.

Unicul gol al partidei de pe Westfalenstadion a fost înscris de Harry Kane (49'), care a ajuns la patru goluri marcate contra Borussiei în patru partide.

Hugo Lloris a fost omul meciului. Portarul celor de la Tottenham s-a aflat într-o zi de grație, având mai multe intervenții salvatoare.

Borussia continuă astfel perioada nefastă, în weekend-ul trecut fiind egalată la puncte de Bayern Munchen în Bundesliga, după ce a avut un avans de nouă puncte în fruntea clasamentului.

Tottenham se va afla în sferturile Champions League pentru prima dată după 2011.

Vezi aici un scurt rezumat al meciului Dortmund vs Tottenham.