​Episodul cu numărul 172 din Derby della Capitale s-a încheiat cu o victorie la scor de neprezentare pentru Lazio Roma, formație la care românul Radu Ștefan a fost integralist (etapa a XXVI-a din Serie A). Caiceido, Immobile și Cataldi au adus victoria pentru Lazio, care nu mai câștigase în fața eternei rivale din aprilie 2017.

Rezumatul meciului Lazio vs AS Roma.

Lazio a început în forță meciul de pe Stadio Olimpico și a deschis scorul încă din minutul 12, prin Felipe Caicedo. Atacantul lui Lazio a trecut ușor de apărarea oaspeților, l-a driblat pe portarul Olsen și a trimis în poarta rămasă goală.

AS Roma a avut câteva șanse de a marca în repriza secundă, însă fără rezultat pe tabela de marcaj. În minutul 73, Ciro Immobile a majorat avantajul gazdelor, după ce a transformat fără emoții o lovitură de la 11 metri.

Până la final, Lazio a mai marcat o dată. Intrat pe teren în minutul 78, Danilo Cataldi l-a învins pe Olsen cu un șut de la marginea careului și a dus scorul la 3-0 (min. 89). Problemele romanilor au continuat. În al treilea minut de prelungiri, Kolarov (fost jucător al lui Lazio) a reușit performanța de a încasa două cartonașe galbene în decurs de doar 60 de secunde și a fost eliminat.

Radu Ștefan a fost integralist pentru Lazio, iar în minutul 90+3 s-a ales și el cu un cartonaș galben.

Lazio nu mai câştigase în faţa rivalei AS Roma din aprilie 2017, atunci când s-a impus cu 3-1 în deplasare. În partida tur, romanii au câștigat cu 3-1.

Lazio rămâne pe locul șase în clasament, cu 41 de puncte, dar cu un meci mai puțin disputat, în timp ce AS Roma se găsește pe poziția a cincea, cu 44 de puncte.