​Echipa CFR Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a trecut în sferturi de formația Sepsi Sf. Gheorghe, scor 1-0.

Valentin Costache a înscris singurul gol al partidei în minutul 60, când a transformat pasa primită de la Omrani. În minutul 79, Hadnagy a fost aproape de a înscrie un gol foarte spectaculos, însă Fernandez a intervenit la timp.

Au evoluat echipele:

Sepsi: Sepsi: Fejer - Rudol, Rus, Jovanovic, Sato (Abud ’80) - Velev, Vaşvari – Moura (Mensah ’57), Flores, Fl. Ştefan – Hamed (Hadnagy ’70). Antrenor: Eugen Neagoe

CFR Cluj: Jesus Fernandez - Petelu, Lang, A. Mureşan, Camora - C. Deac, Hoban (Djokovic ’76), Bordeianu - Al. Ioniţă (Moutinho ’87), Omrani, Costache (Manea ’85). Antrenor: Alin Minteuan

Meciul a fost arbitrat de George Găman, ajutat de Ciprian Danşa şi Florin Neacşu. Arbitru de rezervă a fost Andrei Chivulete, iar observatori Adrian Vidan şi Felix Grigore.

În semifinale s-au calificat și FC Viitorul (3-2 vs Hermannstadt) și Astra Giurgiu (2-1 vs Dunărea Călărași).

Va mai avea loc în sferturi:

Joi, 28 februarie

AFK Csikszereda – U Craiova 1948 CS, ora 20:00, în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look

Jocurile din sferturile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent. Dacă va fi egalitate după 90 de minute, atunci vor avea loc prelungiri și, după caz, penaltiuri