​Cupa României: Astra Giurgiu, în semifinale după 2-1 vs Dunărea Călărași

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Miercuri, 27 februarie 2019, 19:07 Sport | Fotbal

Dunarea Calarasi vs Astra Giurgiu
​Formaţia Astra Giurgiu s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins, miercuri, la Giurgiu, cu scorul de 2-1, echipa Dunărea Călăraşi, în sferturile de finală ale competiţiei, informează News.ro.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Hambo, în minutele 5 şi 7. Pentru Dunărea a înscris Munteanu, în minutul 90.

Au evoluat echipele:

Dunărea Călăraşi: Straton - Gligorov, Sârghi, Ben Djemia, S. Filip (Cucu ’75) – Keyta (Munteanu ‘62), Simion, Henderson - I. Stoica (Souda ’46), Mapuku, G. Iancu. Antrenor: Dan Alexa

Astra Giurgiu: S. Oliveira - Belu, Erico, Cestor, Butean - Bicean, Mrzljak – Begue (Trusescu ’84), Llullaku, Balaure (V. Gheorghe 74) - V. Hambo (Moise ’70). Antrenor: Costel Enache.

Meciul a fost arbitrat de Cătălin Popa, ajutat de Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene. Arbitru de rezervă a fost Cătălin Buşi, iar observatori Corneliu Fecioru şi Sorin Cojocaru.

Au rămas de disputat în sferturi:

Miercuri, 27 februarie

Sepsi OSK Sf. Gheorghe – CFR Cluj, ora 20:00, în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look

Joi, 28 februarie

AFK Csikszereda – U Craiova 1948 CS, ora 20:00, în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look

Jocurile din sferturile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent. Dacă va fi egalitate după 90 de minute, atunci vor avea loc prelungiri și, după caz, penaltiuri