Paris Saint-Germain, câștigătoarea ultimelor patru ediții din Cupa Franţei, a obținut fără emoții calificarea în semifinalele competiției. Formația lui Thomas Tuchel s-a impus la scor de neprezentare (3-0) în fața celor de la Dijon, într-un meci disputat pe Parc des Princes.

Fără Neymar, Mbappe sau Cavani pe teren, PSG nu a avut emoții privind calificarea în semifinalele Cupei Spaniei. Di Maria a deschis scorul în minutul 8, cu un lob superb, iar 20 de minute mai târziu și-a trecut în cont "dubla". Rezultatul final al întâlnirii de pe Parc des Princes a fost stabilit de Meunier, în minutul 76.

Rezumatul meciului PSG vs Dijon.

PSG are în palmares 12 Cupe ale Franței: 1982, 1983, 1993, 1995, 1998, 2004, 2006, 2010, 2015, 2016, 2017 și 2018.

Miercuri vor avea loc alte două partide din sferturile de finală, Rennes vs Orleans (liga a 2-a) şi Olympique Lyon vs Caen, în timp ce întâlnirea dintre Vitre (liga a 4-a) şi FC Nantes, echipa la care evoluează portarul român Ciprian Tătăruşanu, se va disputa pe 6 martie.

Tragerea la sorţi a duelurilor din semifinalele Cupei Franţei va avea loc joi, 28 februarie.