​FC Viitorul s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins, la Pitești, formația Hermannstadt, scor 3-2. Echipa lui Gheorghe Hagi a pus capăt unei perioade de 652 de minute fără gol marcat și aproape trei luni fără victorie în meciurile oficiale.

Vlad Achim a deschis scorul pentru Viitorul în minutul 6, când a transformat un penalty obținut de Calcan. Rivaldinho a majorat avantajul constănțenilor în minutul 41, iar câștigătoarea părea deja decisă. În minutul 64, același Achim a avut ghinion la un corner, a fost lovit de minge și a înscris în propria poartă. Tsoumou a egalat pentru sibieni în minutul 72, din penalty, însă experimentatul Eric avea să stabilească scorul final, în minutul 78. Hagi s-a bucurat atât de tare încât l-a îmbrățișat pe antrenorul celor de la Hermannstadt, Vasile Miriuță.

Ultima victorie a Viitorului, într-un meci oficial, data din 1 decembrie, când o învingea pe Dinamo în Liga 1 (scor 4-1). Echipa lui Hagi nu mai marcase un gol din minutul 74 al partidei disputate pe 5 decembrie împotriva celor de la Gaz Metan Mediaș (2-2).

Au evoluat echipele:

FC Hermannstadt: Niga - Serediuc, Mijuskovic, Dandea, Stoica, Axinte-Dumitriu (Offenbacher '60), Jazvic, Pamfile - Lendric (Abdurahimi '46), Tsomou. Antrenor: Vasile Miriuţă

FC Viitorul: Tordai - Ciobanu, Artean, Kuipers, Boboc (Ghiţă '81) - Achim, Casap, Iacob - Măţan (Tîrcoveanu '62), Rivaldinho (Eric '46), Calcan. Antrenor: Gheorghe Hagi

Meciul a fost arbitrat de Horaţiu Feşnic, ajutat de Octavian Şovre şi Alexandru Cerei.

Au rămas de disputat în sferturi:

Miercuri, 27 februarie

Dunărea Călărași – Astra Giurgiu, ora 17:00, în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look

Sepsi OSK Sf. Gheorghe – CFR Cluj, ora 20:00, în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look

Joi, 28 februarie

AFK Csikszereda – U Craiova 1948 CS, ora 20:00, în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look

Jocurile din sferturile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent. Dacă va fi egalitate după 90 de minute, atunci vor avea loc prelungiri și, după caz, penaltiuri