Hermannstadt şi Viitorul se întâlnesc marți în primul meci din sferturile de finală ale Cupei României, de la ora 20:00. Formația din Sibiu a ajuns până în finală la ediția de anul trecut a competiției și încearcă să repete performanța și în acest sezon. Partida se va desfășura la Pitești și va fi arbitrată de Horaţiu Feşnic.

Ambele formații au un start de an de coșmar. În cele patru meciuri oficiale disputate până acum, Hermannstadt a înregistrat un rezultat de egalitate și trei înfrângeri, în timp ce Viitorul a suferit două înfrângeri și a terminat de două ori la egalitate.

În campionat, Hermannstadt se găsește pe locul 10, nefiind implicată nici în lupta pentru play-off și nici în cea pentru evitarea retrogradării. De partea cealaltă, echipa lui Gică Hagi se află pe locul 7 și are nevoie de o victorie pe teren propriu cu FC Botoșani, în ultima etapă a sezonului regulat din Liga 1, pentru a se califica în play-off.

Programul sferturilor:

Marți, 26 februarie

Hermannstadt – FC Viitorul, ora 20:00, în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look

Miercuri, 27 februarie

Dunărea Călărași – Astra Giurgiu, ora 17:00, în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look

Sepsi OSK Sf. Gheorghe – CFR Cluj, ora 20:00, în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look

Joi, 28 februarie

AFK Csikszereda – U Craiova 1948 CS, ora 20:00, în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look

Jocurile din sferturile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent. Dacă va fi egalitate după 90 de minute, atunci vor avea loc prelungiri și, după caz, penaltiuri.