​​FC Botoșani și Gaz Metan Mediaș au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat în penultima etapă din sezonul regulat de Liga 1. Gazdele rămân pe poziția a șasea, ultima care asigură prezența în play-off, în timp ce oaspeții ocupă locul al nouălea, cu 30 de puncte.

Lucian Cristea a deschis scorul pentru Gaz Metan Mediaș, în minutul 38. Fulop a egalat pentru Botoșani în minutul 42, după ce a preluat excelent pasa lui Ongenda.

Au evoluat echipele:

FC Botoşani: Fraisl - Dumitraş, Miron, Burcă, Soiledis - Karaboue, Ongenda (Papa ’89) - Fabbrini, Fulop (Oaidă ’81), Golofca (Buş ’75) - M. Roman. Antrenor: Liviu Ciobotariu

Gaz Metan: Pleşca - Creţu, Cristea, Diallo, Ivanov - Fofana, L. Aurelio - D. Olaru (Mailat ’66), Chamed, Caiado (Pleaşcă ’80) – Rondon (Yazalde ’88). Antrenor: Edward Iordănescu

Sebastian Colțescu a arătat nu mai puțin de 12 cartonașe galbene: Fulop, Golofca, Soiledis, Dumitraş, Roman, Burcă, respectiv Olaru, Cristea, Fofana, Pleaşcă, Chamed, Diallo.