​Liga 1: FC Viitorul vs Poli Iași 0-1 / Golul victoriei, marcat din penalty în minutul 85

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Vineri, 15 februarie 2019, 22:01 Sport | Fotbal

Liga 1, logo
​Formaţia Politehnica Iaşi a învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa FC Viitorul, într-un meci din etapa a 24-a a Ligii 1, informează News.ro.

Golul a fost marcat de Boris Garros, în minutul 85, dintr-un penalty acordat pentru un fault la Platini.

În minutul 44 de la gazde a fost eliminat Drăguş, după ce a primit al doilea cartonaş galben în decurs de trei minute.

În minutul 66, a fost eliminat şi Semedo, de la oaspeţi, tot după al doilea galben.

Au evoluat echipele:

FC Viitorul: Cojocaru - Mladen, Ţîru, V. Ghiţă, De Nooijer – Vînă (Rivaldinho ’89), T. Băluţă, Casap (Achim ’56) – Houri (Calcan ’82), Drăguş, Ianis Hagi. Antrenor: Gheorghe Hagi

Politehnica Iaşi: Nino – Bosoi (Platini ’46), Gardoş, Frăsinescu, Sin - Mihalache, Qaka (Semedo ’42) - A. Zaharia, Flores, Burlacu (Petre ’79) - Boris Garros. Antrenor: Flavius Stoican

Cartonaşe galbene: Drăguş ’41, ’44, Băluţă ’65, Cojocaru ‘84 / Mihalache ’12, Qaka ’35, Bosoi ‘45+3, Semedo ’54, ’66, Flores ‘75

Cartonaşe roşii: Denis Drăguş ’44 / Willy Semedo ‘66

Arbitri: Marius Avram - Mircea Orbuleţ, Daniel Mitruţi - Cătălin Popa

Observatori: Dan Victor Berbecaru, Cătălin Cursaru