Joi a avut loc manșa tur a partidelor din 16-imile Europa League. Arsenal Londra a fost surpriza negativă a serii, după ce a pierdut, scor 1-0, în fața celor de la BATE Borisov. Echipele românilor Andrei Ivan (Rapid Viena) și Ștefan Radu (Lazio Roma) au fost învinse, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, de Inter Milano, respectiv Sevilla. Ivan a marcat în prelungirile primei reprize, însă golul a fost anulat din cauza unei poziții de offside în care s-a aflat colegul său Veton Berisha. Chelsea si Napoli și-au respectat statutul de favorite și au câștigat, ambele în deplasare, iar cel mai spectaculos meci al serii a avut loc în Franța, unde Rennes a terminat la egalitate cu Betis Sevilla, scor 3-3.

Rennes vs Betis Sevilla 3-3

Hunou ‘2, Javi Garcia ’10 autogol, Ben Arfa ‘45+3 pen. / Lo Celso ’32, Sidnei ’62, Lainez ‘90)

Pernica '54, '83 / Olmo '41

Partida Fenerbahce vs Zenit St. Petersburg a avut loc marţi, iar gazdele au câştigat cu scorul de 1-0.