Chelsea a avut parte de un meci de coșmar pe Etihad Stadium, fiind învinsă fără drept de apel de Manchester City, scor 6-0. În ceea ce trebuia să fie marele derby al etapei a 26-a din Premier League, "cetăţenii" au făcut instrucție cu echipa lui Maurizio Sarri, reuşind să ducă scorul la 4-0 încă din minutul 25.

Elevii lui Guardiola au început ca din tun partida cu Chelsea. Dacă în partidele cu Newcastle și Arsenal cetățenii au deschis scorul în minutul 1, astăzi au așteptat până în minutul patru pentru a începe recitalul. Sterling a fost primul care şi-a trecut numele pe lista marcatorilor, după care Aguero a reușit o dublă în numai șase minute (13' și 19') și a dus scorul la 3-0. După 25 de minute, tabela arăta un neverosimil 4-0, grație reușitei lui Gundogan.

Kun Aguero și-a completat tripla din penalty (56'), după un fault comis în careu de Azpilicueta asupra lui Sterling. Argentinianul a reușit al 11-lea hat-trick în Premier League, egalând recordul deținut de Alan Shearer. Opera "cetățenilor" a fost desăvârșită chiar de Sterling, care a închis tabela în minutul 80.

Manchester City a urcat pe primul loc în clasament, la egalitate de puncte cu Liverpool (65), dar cu un golaveraj superior. "Cormoranii au și un meci mai puțin disputat.

Rezumatul meciului Manchester City vs Chelsea.

Tot duminică, Tottenham a învins-o cu 3-1 pe Leicester City (goluri Sanchez 34', Eriksen 64', Son 90+1' / Vardy 76'). Vardy a ratat un penalti în minutul 59.

1. Manchester City (74:20) 65 puncte (+ un joc)

2. Liverpool (59:15) 65

3. Tottenham (54:25) 60

4. Manchester Utd (52:35) 51

5. Arsenal (53:37) 50

6. Chelsea (45:29) 50