​Real Madrid a câștigat în fața rivalei din Madrid, Atletico, în deplasare, scor 3-1, și a depășit-o în clasament, trecând pe locul secund după 23 de etape. Aceasta a fost prima înfrângere pe teren propriu din acest sezon de La Liga pentru echipa antrenată de Diego Simeone. Realul continuă forma bună, ajungând la cinci victorii consecutive în campionatul spaniol.

Vezi aici rezumatul partidei dintre Atletico și Real.

Casemiro a deschis scorul pentru Real (minutul 16) cu o foarfecă de pe linia careului de 6 metri. Antoine Griezmann a egalat pentru Atletico în minutul 25, în urma unei faze la care a scăpat singur și a trimis balonul printre picioarele lui Courtois. Sergio Ramos a marcat din penalty înaintea pauzei (minutul 42) și a celebrat ca într-un joc video celebru, ridiculizându-l pe Griezmann (cunoscut pentru modul în care se bucură la goluri), în timp ce Gareth Bale a stabilit rezultatul final (minutul 74) cu un șut la colțul lung. Galezul a ajuns la 100 de goluri în tricoul "galacticilor". Thomas (Atletico Madrid) a fost eliminat în minutul 80, după ce a primit al doilea cartonaș galben.