Borussia Dortmund a avut în buzunar cele trei puncte din meciul cu Hoffenheim, a condus cu 3-0 cu 15 minute înaintea finalului partidei, însă s-a văzut egalată de adversari după o cădere inexplicabilă. Galben-negrii au făcut un paș greșit în lupta pentru titlu, oferindu-le celor de la Bayern Munchen șansa de a se apropia la doar cinci puncte.

Vezi aici rezumatul partidei dintre Borussia Dortmund și Hoffenheim.

Jucătorii lui Lucien Favre păreau să nu aibă vreo problemă în fața echipei lui Julian Nagelsmann. Jadon Sancho a prestat un joc incredibil, a deschis scorul în minutul 32 și a contribuit în continuare la golurile Borussiei. Gotze a făcut 2-0 înainte de pauză (minutul 43), în timp ce Guerreiro făcea 3-0 în minutul 66. Același Sancho a avut o bară la o fază în urma căreia tabela putea să arate 4-0, însă Hoffenheim avea să demonstreze încă o dată de ce Bundesliga este unul dintre cele mai spectaculoase campionate de fotbal. Belfodil a marcat primul gol al oaspeților în minutul 75, Burki nereușind să blocheze mingea la timp, Kaderabek a făcut 3-2 în minutul 83, iar Belfodil reușea dubla și restabilea egalitatea în minutul 87. Galben-negrii au forțat pe final, însă nu au mai avut puterea de a schimba rezultatul și au pierdut două puncte foarte importante în lupta pentru titlu.

Au avut loc sâmbătă în Bundesliga:

Borussia Dortmund vs Hoffenheim 3-3

Freiburg vs Wolfsburg 3-3

Hannover vs Nurnberg 2-0

Borussia Monchengladbach vs Hertha Berlin 0-3

RB Leipzig vs Eintracht Frankfurt 0-0

Partida dintre Bayern Munchen și Schalke 04 are loc tot sâmbătă, de la ora 19:30.