Manchester City continuă lupta pentru titlul din Premier League. "Cetățenii" s-au impus cu 2-0 pe terenul celor de la Everton și au urcat pe primul loc în clasament. Echipa lui Guardiola se află la egalitate de puncte cu Liverpool, dar cu un golaveraj mai bun.

Rezumatul meciului Everton vs Manchester City.

Primul gol al partidei de pe Goodison Park a fost marcat de Aymeric Laporte, chiar în prelungirile primei reprize (45+2'). Scorul final a fost stabilit de Gabriel Jesus, în minutul 90+7.

Partida dintre Everton și Manchester City a contat pentru etapa 27 din Premier League. Confruntarea a fost programată mai devreme deoarece trupa lui Guardiola va avea de jucat finala Cupei Ligii, cu Chelsea, pe 24 februarie.

Manchester City a adunat astfel 62 de puncte și a urcat pe primul loc în Premier League, la egalitate cu Liverpool. "Cormoranii" au un însă meci mai puțin disputat. Vor juca sâmbătă, pe teren propriu, cu Bournemouth.

1. Manchester City (68:20) 62 puncte (+un joc)

2. Liverpool (56:15) 62

3. Tottenham (51:24) 57

4. Chelsea (45:23) 50

5. Manchester Utd (49:35) 48 etc.