Juventus și Parma au oferit un meci extrem de spectaculos pe Allianz Stadium, în etapa a XXII-a din Serie A. Parma a produs supriza și a plecat cu un punct de la Torino, după ce a fost condusă cu 2-0 și 3-1. Cristiano Ronaldo a reușit o "dublă", dar nu a fost suficient pentru ca Juventus să obțină victoria.

Parma, egal cu JuventusFoto: parmacalcio1913.com

Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 36, cu un şut din interiorul careului, după o pasă venită de la Matuidi. Lusitanul a pasat decisiv și la golul lui Rugani din minutul 62, iar Juventus avea un avantaj liniștitor pe tabelă.

La doar două minute distanță, Barilla a redus din diferență și Parma a continuat să spere la întoarcerea scorului, dar acelaşi Ronaldo a reuşit "dubla" în minutul 66, după ce a reluat cu capul o centrare a lui Mandzukic.

Golul serii a fost reușit de Gervinho, care a trimis superb cu călcâiul și a înscris pentru 2-3 în minutul 74. Același Gervinho a dat lovitura pe final de meci și a egalat scorul cu un şut pe care Perin l-a respins în propria poartă (90+3').

Echipa lui Allegri rămâne pe primul loc în Serie A, cu 60 de puncte, la nouă lungimi în faţa lui Napoli, care a învins Sampdoria pe teren propriu, scor 3-0. Ultima treaptă a podiumului este ocupată de Inter, care are 40 de puncte, dar și un meci mai puțin disputat.