Bundesliga

VIDEO Bayern Munchen, învinsă de Bayer Leverkusen (scor 3-1); Borussia Dortmund s-a distanțat la șapte puncte (1-1 cu Eintracht Frankfurt)

Sâmbătă, 2 februarie 2019, 19:21 Sport | Fotbal

Bayern Munchen, invinsa de Bayer Leverkusen
Bayern Munchen a făcut încă un pas greșit în lupta pentru titlul din Bundesliga, fiind învinsă în deplasare de Bayer Leverkusen, scor 3-1, deși a condus cu 1-0 la pauză (etapa XX). Bavarezii rămân pe locul doi în clasament, dar Borussia Dortmund s-a distanțat la șapte puncte în fruntea clasamentului, după ce a remizat pe terenul celor de la Eintracht Frankfurt, scor 1-1.

Chiar dacă a condus la pauză prin golul marcat de Goretzka în minutul 41, Bayern Munchen a fost nevoită să se recunoască învinsă. Bavarezii au avut o a doua repriză de coșmar, încasând trei goluri. Leverkusen a obținut cele trei puncte grație golurilor marcate de Bailey (53'), Volland (63') şi Alario (87').

În altă partidă disputată sâmbătă, Borussia Dortmund, liderul din Bundesliga, a remizat cu Eintracht Frankfurt, scor 1-1. Echipa lui Lucien Favre nu a reușit să profite în totalitate de eșecul lui Bayern, dar are acum un avans de șapte puncte în fruntea clasamentului. Reus a deschis scorul în minutul 22, iar gazdele au stabilit scorul final în minutul 36, prin Jovic.

Vezi aici rezumatul partidei Eintracht Frankfurt vs Borussia Dortmund.