Real Madrid n-a avut nicio emoție în partida cu Espanyol, din etapa a XXI-a din La Liga. "Galacticii" s-au impus cu 4-2 și au bifat a treia victorie consecutivă în campionatul Spaniei. Karim Benzema a reușită o "dublă" și a ajuns astfel la 300 de goluri marcate în cariera de fotbalist profesionist.

Karim BenzemaFoto: realmadrid.com

Madrilenii au deblocat tabela pentru prima dată după numai patru minute de joc, prin Benzema, după o acțiune personală a lui Modric. Croatul a centrat perfect și la reușita lui Sergio Ramos, care a dus scorul la 2-0 în minutul 15.

Leo Baptistao a redus din diferenţă în minutul 25, însă același Benzema a refăcut diferența de două goluri în favoarea oaspeților în minutul 45+1. Francezul a ajuns la borna de 300 de goluri marcate în 674 de meciuri jucate în carieră (66 goluri pentru Lyon în 148 de meciuri, 207 pentru Real Madrid în 445 de meciuri și 27 pentru echipa națională a Franței în 81 de meciuri).

Gareth Bale şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, la doar trei minute de la intrarea pe teren. Galezul l-a înlocuit pe Vinicius, în minutul 64. În minutul 72, Real Madrid a rămas în inferioritate numerică, după ce Varane a primit cartonașul roșu și a fost eliminat. Până la final, Espanyol a reușit să mai marcheze o dată. Roberto Rosales a închis tabela în minutul 81, după o preluare superbă în careu.

Real Madrid a acumulat 39 de puncte și se găsește pe locul trei, la cinci lungimi în spatele lui Atletico Madrid, ocupanta poziției a doua, și la 10 față de Barcelona, liderul din La Liga. Espanyol se află pe locul 15 în clasament, cu 24 de puncte.

Rezumatul partidei Espanyol vs Real Madrid.