​Borussia Dortmund n-a întâmpinat nicio problemă în fața celor de la Hannover și s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 5-1. Galben-negrii rămân lideri în Bundesliga, la nouă puncte în fața lui Bayern Munchen, care încă nu a evoluat în această etapă, și Borussiei Monchengladbach.

Echipa lui Lucien Favre a pornit mai greu motoarele, însă a deschis scorul în minutul 24, prin șutul lui Hakimi. Trei goluri au reușit gazdele din minutul 60 până în minutul 67, prin Marco Reus, Mario Gotze și Raphael Guerreiro. Golul de onoare al oaspeților a venit în urma unui șut deviat. Bakalorz a tras la poartă, iar mingea a sărit din Diallo în Hadzic, intrând în cele din urmă în poartă. Când toți așteptau fluierul de final, Axel Witsel a marcat cu un șut bară-gol de la distanță.

Au avut loc sâmbătă în Bundesliga;

Borussia Dortmund vs Hannover 5-1 (Hakimi '24, Reus '60, Gotze '62, Guerreiro '67, Witsel '90+1 / Hadzic '87)

Freiburg vs Hoffenheim 2-4 (Holer '42, Niederlechner '77 / Joelinton '18, Kramaric '59 pen., 72, Demirbay '86)

Mainz vs Nurnberg 2-1 (Brosinski '12 pen., Quaison '73 / Margreitter '43)

Borussia Monchengladbach vs Augsburg 2-0 (Wendt '78, Herrmann '90+3)

Wolfsburg vs Bayer Leverkusen 0-3 (Havertz '45 pen., Volland '62, Brandt '88)

Werder Bremen vs Eintracht Frankfurt are loc tot sâmbătă, de la ora 19:30.