Hoffenheim și Bayern Munchen au dat vineri startul returului din Bundesliga (etapa a XVIII-a). Formația lui Niko Kovac a plecat cu toate punctele de pe stadionul "Wirsol Rhein-Neckar", după o victorie cu 3-1. Bavarezii au ajuns la al 12-lea succes în actualul sezon din campionatul Germaniei și la al șaselea consecutiv.

Bayern Munchen, victorie cu HoffenheimFoto: fcbayern.de

Goretzka a reușit o "dublă" în minutele 34' și 45+1', stabilind scorul primei reprize. Hoffenheim a redus din diferență după pauză, prin Nico Schulz (59'), dar Bayern a mai marcat o dată până la final. Lewandowski a închis tabela în minutul 87, ajungând astfel la 11 goluri marcate în actuala ediție a campionatului german.

În urma acestui succes, Bayern Munchen a acumulat 39 de puncte și se află la trei lungimi în spatele liderului Borussia Dortmund, care are însă un meci mai puțin disputat. Hoffenheim rămâne pe locul șapte, cu 25 de puncte.

Aici poți vedea rezumatul partidei Hoffenheim vs Bayern Munchen.