Echipele AS Roma și Atalanta s-au calificat în sferturile Cupei Italiei, după ce au învins formațiile Virtus Entella (Serie C), respectiv Cagliari. Romanii vor întâlni Fiorentina în turul următor al competiției, în timp ce Atalanta va da piept cu Juventus Torino.

AS Roma a început în forță partida câștigată cu 4-0 în fața celor de la Virtus Entella, iar în minutul 1, Patrick Schick deschidea scorul. Marcano a majoriat avantajul chiar înaintea pauzei (45+2), același Schick a făcut 3-0 în minutul 47, iar Pastore stabilea scorul final în minutul 75.

Rezumatul partidei AS Roma vs Virtus Entella:

Atalanta a avut un meci mult mai dificil, în deplasare, cu Cagliari. Oaspeții au reușit golurile victoriei cu 2-0 în minutele 88 și 90+3, prin Zapata, respectiv Pasalic (la două minute de la intrarea sa pe teren).