​​Manchester City s-a impus, scor 2-1, pe teren propriu, împotriva lui Liverpool (prima înfrângere din acest sezon de Premier League, după 21 de etape) și s-a apropiat la patru puncte în clasament. Pep Guardiola a ajuns la 100 de victorii pe banca "cetățenilor".

Un singur centimetru. De atât mai avea nevoie Liverpool pentru a deschide scorul. Sadio Mane a trimis în bară dintr-o poziție bună, iar John Stones a degajat direct în portarul Ederson, mingea sărind spre poarta gazdelor. Tot Stones a salvat, în ultima fracțiune de secundă, respingând mingea de pe linia porții, din fața lui Mohamed Salah.

Vezi aici un rezumat extins al partidei Manchester City vs Liverpool.

Aguero a deschis scorul pentru City în minutul 40, cu un șut violent dintr-un unghi închis, la care Alisson nu a reușit să intervină. Firmino i-a readus pe "cormorani" în joc, în minutul 64, după faza creată de flancurile oaspeților: Alexander Arnold a centrat lung din dreapta, Robertson a retrimis în careu din stângă, iar brazilianul a împins mingea în plasă din apropierea porții. Leroy Sane avea să dea golul relansării campionatului, în minutul 72. Neamțul a trimis pe jos la colțul lung, iar balonul a intrat în poartă după ce a lovit bara. Liverpool a forțat pe final, a oferit șansa gazdelor de a mai marca, însă jucătorii antrenați de Guardiola au ratat ocazii clare și meciul s-a terminat cu scorul de 2-1.