Liverpool a făcut spectacol pe teren propriu și a învins Arsenal, scor 5-1, într-un meci din etapa 20-a din Premier League. "Cormoranii" rămân neînvinși în Premier League, având 54 de puncte (17 victorii și trei egaluri), nouă peste Tottenham (învinsă de Wolverhampton) și zece peste Manchester City (care joacă cu Southampton, în deplasare).

Ainsley Maitland-Niles a deschis scorul pentru "tunari" în minutul 11, lucru care a trezit "monstrul". Firmino a marcat două goluri rapide, în minutele 14 și 16 (după o fază personală în care a driblat doi jucători), Mane a dus scorul la 3-1 din pasa lui Salah, egipteanul a făcut 4-1 din penalti (minutul 45+2), iar același Firmino a închis tabela în minutul 65, tot dintr-o lovitură de la 11 metri.

Rezultatele înregistrate sâmbătă în Premier League:

Brighton vs Everton 1-0 (Locadia '59)

Fulham vs Huddersfield 1-0 (Mitrovic '90+1)

Leicester vs Cardiff 0-1 (Camarasa '90+2)

Tottenham vs Wolverhampton 1-3 (Kane '22 / Boly '72, Jimenez '83, Costa '87)

Watford vs Newcastle 1-1 (Doucoure '82 / Rondon '29)

Liverpool vs Arsenal 5-1 (Firmino '14, '16, '65' pen., Mane '32, Salah '45+2 / Maitland-Niles '11).