CFR Cluj s-a distanțat la șase puncte față de FCSB în clasamentul Ligii 1 la fotbal după ce a câștigat, scor 2-0, meciul disputat pe Arena Națională contra formației lui Nicolae Dică (etapa XXI). Ciprian Deac (29') a deschis scorul cu o execuție acrobatică, iar Alex Ioniță a închis tabela din penalti în minutul 95. Au fost în total trei eliminați: doi de la gazde și unul de la oaspeți.

Arena NationalaFoto: Hotnews

Cele mai importante momente ale partidei de pe Arena Națională:

95' Alex Ioniță transformă cu siguranță lovitura de la 11 metri dictată de Sebastian Colțescu, FCSB - CFR Cluj 0-2

86' Bălgrădean respinge de sub transversală o lovitură de cap a lui Omrani

83' În zece oameni, FCSB putea egala: șutul în forță al lui Gnohere este respins de Arlauskis

Din tribune se strigă: "Demisia, demisia!" înspre direcția lui Dică

74' Djokovic trimite în transversală dintr-o lovitură liberă de la 16 metri. Mingea a fost deviată ușor și de Bălgrădean

72' Mihai Roman este eliminat, FCSB-ul rămâne în inferioritate numerică

29' Ciprian Deac deschide scorul cu o execuție acrobatică (a trimis cu spatele la poartă dintre doi fundași adverși dintr-o piruetă), ieșit mult dintre buturi Bălgrădean nu a mai putut interveni...FCSB - CFR Cluj 0-1

Fotbal sărăcăcios pe Arena Națională, în primele 15-20 de minute nu arată a un derbi între primele două clasate. De asemenea, lume puțină pe cel mai mare stadion de fotbal al țării...

Echipe:

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Planici, Bălaşa, Roman - Nedelcu, Filip - Man (Al. Stan '82), Tănase, Fl. Coman (Moruţan '46, Rusescu '82) - Gnohere. Antrenor Nicolae Dică;

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Mureşan, Camora - Djokovici, Bordeianu (Al. Ioniţă '65), Culio - Deac (Lang 90+1), Ţucudean (Păun '76), Omrani. Antrenor Antonio Conceicao.

Cartonaşe galbene: Bălaşa '73,Gnohere '74 şi 90+6, Benzar '89 / Camora '61, Culio '74, Mureşan '78 şi '90+2;

Cartonaşe roşii: Mihai Roman '72, Bălaşa '90+6 / Mureşan '90+2;