​Al Ain (campioana Emiratelor Arabe Unite) a câștigat meciul disputat împotriva celor de la River Plate, în semifinalele Campionatului Mondial al Cluburilor. După 120 de minute scorul a fost egal (2-2), învingătoarea fiind stabilită în urma loviturilor de departajare (5-4).

Rezumatul partidei:

Marcus Berg a deschis scorul pentru Al Ain încă din startul partidei (minutul 3), însă Rafel Borre a adus-o rapid pe River Plate în avantaj (minutele 11 și 16). Caio a egalat în minutul 51, iar Gonzalo Martinez a ratat un penalti pentru campioana Americii de Sud (minutul 69).

Al Ain a câștigat la loviturile de departajare profitând de ratarea argentinianului Enzo Perez. Echipa lui Zoran Mamic va întâlni în finală învingătoarea partidei dintre Real Madrid (campioana Europei) și Kashima Antlers (Japonia, campioana Asiei). River Plate se va confrunta cu învinsa în meciul pentru locurile 3-4.

Finala competiției va avea loc sâmbătă.

Au avut loc până în acest moment la CM al Cluburilor:

Optimi: Al-Ain vs Team Wellington 3-3 (4-3 la lovituri de departajare)

Sferturi: Al Ain vs Esperance Tunis 3-0

Kashima Antlers vs Guadalajara 3-2

Semifinale: Al Ain vs River Plate 2-2 (5-4 la lovituri de departajare)

Meciul pentru locul 5: Esperance Tunis vs Guadalajara 1-1 (6-5 la lovituri de departajare)