​​Liverpool a dominat partida cu Manchester United și s-a impus cu 3-1, într-un meci din etapa a 17-a a campionatului englez de fotbal. În urma acestui rezultat, "cormoranii" revin pe primul loc al clasamentului, depășind cu un punct formația Manchester City. Echipa antrenată de Jurgen Klopp rămâne neînvinsă după 17 etape de Premier League (14 victorii și trei egaluri).

Sadio Mane a deschis scorul pentru Liverpool în minutul 24, după ce a preluat pe piept mingea centrată de Fabinho și l-a învins pe De Gea cu un șut din apropiere. United a egalat după doar nouă minute, după ce Alisson a respins greșit în fața și Lingard a profitat. Intrat pe teren în minutul 70, Shaqiri avea să fie decisiv pentru "cormorani". În minutul 73, șutul său a fost deviat de Young în poartă. Faza s-a repetat în minutul 80, însă de această dată Bailly a fost cel care a deviat în proprie poartă încercarea lui Shaqiri.