Real Madrid a obținut a doua victorie consecutivă la limită în campionatul Spaniei, scor 1-0 în fața echipei Rayo Vallecano (după 1-0 cu Huesca) și a urcat pe poziția a treia în clasament. Tot sâmbătă, Atletico Madrid s-a impus cu 3-2 în deplasarea de la Valladolid și a egalat Barcelona, cu 31 de puncte (catalanii încă nu au evoluat în această etapă).

Karim Benzema a marcat singurul gol al partidei, în minutul 13, din pasa lui Lucas.

Meciul de la Valladolid a fost unul mult mai ofertant. Atletico a condus cu 2-0 la pauză, după golurile lui Kalinic (minutul 26) și Griezmann (45, din penalti), însă s-a văzut egalată după doar 18 minute din repriza secundă (Calero în 57, autogol Saul în 63). Tot Griezmann avea să fie decisiv pentru madrileni, în minutul 80.

Sâmbătă s-a disputat și Getafe vs Real Sociedad, scor 1-0. Partida Eibar vs Valencia are loc la ora 21:45.