​Poli Iași a învins Concordia Chiajna, scor 6-3, în meciul de retragere al arbitrului Alexandru Tudor. Ieșenii au adunat 27 de puncte și au egalat Astra Giurgiu, ocupanta ultimului loc din play-off-ul Ligii 1. Concordia rămâne penultima în ierarhie, cu 17 puncte.

Poli Iași a început foarte tare partida și în minutul 8 avea deja 0-2, după golurile marcate de Cristea și Sanoh. Marc a redus din diferență în minutul 21, însă ieșenii au început repriza secundă la fel de bine: au marcat trei goluri în 12 minute (Flores, Sanoh și Cristea). Marc a reușit și el "dubla" în minutul 64, Albu a făcut 3-5 în minutul 67, însă Chiajna nu a mai putut reveni și Platini a mai marcat o dată în minutul 90+2.

Alexandru Tudor, în vârstă de 47 de ani, și-a încheiat cariera de arbitru după 20 de ani de activitate. Acesta a arbitrat 381 de partide în Liga 1, record pentru campionatul nostru. Tudor a fost premiat de Alexandru Deaconu, vicepreședintele CCA și de oficialii celor două echipe.

Au evoluat echipele:

Chiajna: Caparco - G. Matei, Leca (Albu '50), Marc, Bărboianu - Gorobsov, Prepeliţă - Ivanovici, Cristescu (Ropotan '65), R. Deaconu - Batin (Măzărache '62). Antrenor: Dorinel Munteanu

Poli Iaşi: Rusu - Gallego, Frăsinescu, Cioinac, Sin - Qaka - Platini, Flores (Mihăescu '87), Sanoh (Zaharia '76), P. Petre (Chelaru '71) - A. Cristea. Antrenor: Flavius Stoican