​Joi a avut loc ultima etapă din grupele Europa League. AC Milan, Beșiktaș și Glasgow Rangers au fost surprizele negative ale serii, ratând calificărea în 16-imile competiției. PAOK-ul lui Răzvan Lucescu a fost învins cu 1-3 de BATE Borisov, în timp ce Ludogorets a terminat la egalitate (1-1) cu FC Zurich.

Trofeul Europa LeagueFoto: Facebook

Formațiile care au obținut calificarea în 16-imile Europa League sunt:

  • De pe locul 1: Leverkusen, Salzburg, Zenit, Dinamo Zagreb, Arsenal, Betis, Villareal, Frankfurt, Genk, Sevilla, Dinamo Kiev și Chelsea

  • De pe locul 2: Zurich, Celtic, Slavia Praga, Fenerbahce, Sporting, Olympiakos, Rapid Viena, Lazio, Malmo, Krasnodar, Rennes și BATE Borisov

  • Au venit din grupele Champions League: Club Brugge, Inter Milano, Napoli, Galatasaray, Benfica Lisabona, Șahtior Donețk, Viktoria Plzen și Valencia

Tragerea la sorți pentru 16-imile Europa League va avea loc luni, 17 decembrie, de la ora 14:00.

Românii rămași în competiție: Vladimir Screciu (Genk), Ștefan Radu (Lazio), Andrei Ivan (Rapid Viena) și Alexandru Băluță (Slavia Praga).

Românii care au părăsit Europa League: Răzvan Marin (Standard Liege), Răzvan Lucescu și Alin Toșca (PAOK), Cosmin Moți, Claudiu Keșeru, Dragoș Grigore (Ludogorets).

Rezultatele înregistrate joi în grupele Europa League:

Grupa A:

AEK Larnaca - Bayer Leverkusen 1-5 (Catala 26 / Kohr 28, 68, Alario 41 pen., 86, Paulinho 78)

Ludogorets - FC Zurich 1-1 (Swierczok 45+1 / Odey 21)

Clasament final:

1. Bayer Leverkusen (16-9) 13 puncte

2. Zurich (7-6) 10

3. AEK Larnaca (6-12) 5

4. Ludogorets (5-7) 4

Grupa B:

Leipzig - Rosenborg 1-1 (Cunha 47 / Reginiussen 86)

Celtic - Salzburg 1-2 (Ntcham 90+5 / Dabbur 67, Gulbrandsen 78)

Clasament final:

1. Salzburg (17-6) 18

2. Celtic (6-8) 9

3. RB Leipzig (9-8) 7

4. Rosenborg (4-14) 1

Grupa C:

FC Copenhaga - Girondins Bordeaux 0-1 (Briand 74)

Slavia Praga - Zenit Sankt Petersburg 2-0 (Zmrhal 32, Stoch 41)

Clasament final:

1. Zenit (6-5) 11

2. Slavia Praga (4-3) 10

3. Bordeaux (6-6) 7

4. FC Copenhaga (3-5) 5

Grupa D:

Spartak Trnava - Fenerbahce 1-0 (Yilmaz 41)

Dinamo Zagreb - Anderlecht 0-0

Clasament final:

1. Dinamo Zagreb (11-3) 14

2. Fenerbahce (7-7) 8

3. Trnava (4-7) 7

4. Anderlecht (2-7) 3

Grupa E:

Sporting Lisabona - Vorskla 3-0 (Montero 17, Luis 35, Dallku 44 autogol)

Arsenal - Qarabag 1-0 (Lacazette 16)

Clasament final:

1. Arsenal (12-2) 16

2. Sporting (13-3) 13

3. Vorskla (4-13) 3

4. Qarabag (2-13) 3

Grupa F:

Dudelange - Real Betis 0-0

Olympiakos - AC Milan 3-1 (Cisse 60, Zapata 70 autogol, Fortounis 81 pen. / Zapata 72)

Clasament final:

1. Betis (7-2) 12

2. Olympiakos (11-6) 10

3. AC Milan (12-9) 10

4. Dudelange (3-16) 1

Grupa G:

Villarreal - Spartak Moscova 2-0 (Chukwueze 11, Ekambi 48)

Rapid Viena - Glasgow Rangers 1-0 (Ljubicic 84)

Clasament final:

1. Villareal (12-5) 10

2. Rapid Viena (6-9) 10

3. Rangers (8-8) 6

4. Spartak Moscova (8-12) 5

Grupa H:

Olympique Marseille - Apollon 1-3 (Thauvin 10 / Maglica 7 pen.,30, Stylianou 56)

Lazio - Eintracht Frankfurt 1-2 (Correa 56 / Gacinovic 65, Haller 71)

Clasament final:

1. Frankfurt (17-5) 18

2. Lazio (9-11) 9

3. Apollon (10-10) 7

4. Marseille (6-16) 1

Grupa I:

Beşiktaş - Malmo 0-1 (Antonsson 51)

Genk - Sarpsborg 4-0 (Gano 3, Paintsil 5, Berge 64, Aidoo 67)

Clasament final:

1. Genk (14-8) 11

2. Malmo (7-6) 9

3. Beșiktaș (9-11) 7

4. Sarpsborg (8-13) 5

Grupa J:

FC Sevilla - Krasnodar 3-0 (Ben Yedder 5, 10, Banega 49 pen.)

Akhişar - Standard Liege 0-0

Clasament final:

1. Sevilla (18-6) 12

2. Krasnodar (8-8) 12

3. Standard Liege (7-9) 10

4. Akhișar (4-14) 1

Grupa K:

Rennes - Astana 2-0 (Sarr 66 pen., 73)

Dinamo Kiev - Jablonec 0-1 (Dolezal 10)

Clasament final:

1. Dinamo Kiev (10-7) 11

2. Rennes (7-8) 9

3. FC Astana (7-7) 8

4. Jablonec (6-8) 5

Grupa L:

PAOK Salonic - BATE Borisov 1-3 (Prijovic 56 / Skavysh 18, Signevich 42-penalty și 45+1)

Vidi - Chelsea 2-2 (Ampadu 32 autogol, Nego 56 / Willian 30, Giroud 75)

Clasament final:

1. Chelsea (12-3) 16

2. BATE Borisov (9-9) 9

3. Vidi (5-7) 5

4. PAOK Salonic (5-12) 3