​​Manchester City s-a calificat în optimile Champions League, însă drumul până acolo nu a fost deloc unul ușor. După victoria surprinzătoare din tur (2-1 pe Etihad), Lyon a fost aproape de o nouă reușită conducând de două ori în fața cetățenilor. Jucătorii lui Guardiola au revenit de fiecare dată, iar Lyon se va confrunta cu Sahtior, în deplasare, pentru poziția secundă în grupa F.

Aici poți afla toate rezultatele înregistrate marți în Champions League.

Maxwell Cornet a deschis scorul în minutul 55 cu un șut bine plasat din afara careului, însă Aymeric Laporte a egalat cu o lovitură de cap în minutul 62. Cornet i-a readus pe francezi în avantaj, în minutul 81, după ce a transformat în gol pasa filtrantă primită de la Depay. Bucuria a fost una și mai scurtă de această dată, Aguero egalând după doar două minute, în urma unui corner.

Vezi aici un rezumat extins al partidei.

Grupa F:

Hoffenheim vs Sahtior Donetk 2-3 (Kramaric 17', Zuber 40' / Ismaily 14' Taison 15', 90+2')

Olympique Lyon vs Manchester City 2-2 (Cornet 55', 81' / Laporte 62', Aguero 83')

1. Manchester City (14-5) 10

2. Olympique Lyon (11-10) 7

3. Sahtior Donetk (7-15) 5

4. Hoffenheim (10-12) 3