Portugalia, campioana europeană en titre, a terminat la egalitate cu Polonia, 1-1, marţi seara, pe teren propriu, în primul eşalon al Ligii Naţiunilor la fotbal, informează Agerpres.

Liga NatiunilorFoto: Uefa.com

Portugalia era sigură de câştigarea grupei dinaintea meciului, iar Polonia nu mai putea evita retrogradarea.

Suedia a învins Rusia cu 2-0 şi a promovat în primul eşalon valoric al competiţiei.

Rezultatele de marţi şi clasamentele tuturor grupelor:

Seria A, Grupa 1

Clasament

1 Olanda (8-4) 7 puncte

2 Franţa (4-4) 7

3 Germania (3-7) 2

Grupa 2

Clasament

1 Elveţia (14-5) 9

2 Belgia (9-6) 9

3 Islanda (1-13) 0

Grupa 3

Portugalia - Polonia 1-1 (Andre Silva 34 / Arkadiusz Milik 66 pen.)

Clasament

1 Portugalia (5-3) 8

2 Italia (2-2) 5

3 Polonia (4-6) 2

Rezumatul partidei Portugalia vs Polonia:

Grupa 4

Clasament

1 Anglia (6-5) 7

2 Spania (12-7) 6

3 Croaţia (4-10) 4

Seria B, Grupa 1

Clasament

1 Ucraina (5-5) 9

2 Cehia (4-4) 6

3 Slovacia (5-5) 3

Grupa 2

Suedia - Rusia 2-0 (Victor Nilsson Lindeloef 41, Marcus Berg 72)

Clasament

1 Suedia (5-3) 7

2 Rusia (4-3) 7

3 Turcia (4-7) 3

Rezumatul partidei Suedia vs Rusia:

Grupa 3

Clasament

1 Bosnia (5-1) 10

2 Austria (3-2) 7

3 Irlanda de Nord (2-7) 0

Grupa 4

Clasament

1 Danemarca (4-1) 8

2 Ţara Galilor (6-5) 6

3 Irlanda (1-5) 2

Seria C, Grupa 1

Scoţia - Israel 3-2 (James Forrest 34, 43, 64 / Beram Kayal 9, Eran Zahavi 75)

Clasament

1 Scoţia (10-4) 9

2 Israel (6-5) 6

3 Albania (1-8) 3

Rezumatul partidei Scoția vs Israel:

Grupa 2

Clasament

1 Finlanda (5-3) 12

2 Ungaria (9-6) 10

3 Grecia (4-5) 9

4 Estonia (4-8) 4

Grupa 3

Clasament

1 Norvegia (7-2) 13

2 Bulgaria (7-5) 11

3 Cipru (5-9) 5

4 Slovenia (5-8) 3

Grupa 4

Serbia - Lituania 4-1 (Arturas Zulpa 51 autogol, Aleksandar Mitrovic 58, Aleksandar Prijovic 71, Adem Ljajic 74 / Deimantas Petravicius 64)

Muntenegru - România 0-1 (George Ţucudean 44)

Clasament

1 Serbia (11-4) 14

2 România (8-3) 12

3 Muntenegru (7-6) 7

4 Lituania (3-16) 0

Seria D, Grupa 1

Clasament

1 Georgia (12-2) 16

2 Kazahstan (8-7) 6

3 Letonia (2-6) 4

4 Andorra (2-9) 4

Grupa 2

Clasament

1 Belarus (10-0) 14

2 Luxemburg (11-4) 10

3 R. Moldova (4-5) 9

4 San Marino (0-16) 0

Grupa 3

Kosovo - Azerbaidjan 4-0 (Arber Zeneli 2, 50, 76, Amir Rrahmani 61)

Malta - Insulele Feroe 1-1 (Juan Carlos Corbalan 4 / Rene Joensen 3)

Clasament

1 Kosovo (15-2) 14

2 Azerbaidjan (7-6) 9

3 Insulele Feroe (5-10) 5

4 Malta (5-14) 3

Grupa 4

Clasament

1 Macedonia (14-5) 15

2 Armenia (14-8) 10

3 Gibraltar (5-15) 6

4 Liechtenstein (7-12) 4