L'Equipe: Federaţia turcă ar putea depune plângere după discuţia dintre atacantul Berg şi arbitrul Isvan Kovacs

Luni, 19 noiembrie 2018, 15:11 Sport | Fotbal

Istvan Kovacs
Ediţia online a cotidianului L'Equipe a prezentat afirmaţia "incredibilă" a atacantului suedez Marcus Berg, potrivit căreia arbitrul Istvan Kovacs i-a promis "două penaltiuri" în compensaţie, la meciul cu Turcia din Liga Naţiunilor. Publicaţia franceză susţine că Federaţia Turcă de Fotbal poate depune o plângere după aceste dezvăluiri, transmite News.ro.

"După dezvăluirea discuţiei dintre Berg şi arbitru, Federaţia Turcă de Fotbal ar putea depune o plângere", a notat sursa citată.

Atacantul suedez Marcus Berg a declarat presei din ţara sa că arbitrul Istvan Kovacs i-a promis la pauza meciului de la Konya, cu Turcia, din Liga Naţiunilor, că va dicta "două penaltiuri" în favoarea oaspeţilor, în repriza a doua.

Berg a cerut un penalti pentru Suedia la o fază din prima repriză, însă Kovacs a lăsat jocul să continue. Suedezul i-a reproşat la pauză lui Kovacs neacordarea loviturii de pedeapsă, iar centralul român i-ar fi promis că, dacă a fost, va dicta în compensaţie două penaltiuri în repriza a doua.

"Pentru mine e evident, dar probabil el a crezut că am intrat în fundaşul lor. Se împiedică şi mă trage în jos, altfel aş fi putut avea o bună ocazie. Am vorbt cu arbitrul la pauză şi mi-a spus că <dacă a fost penalti o să îţi dau două în repriza secundă> şi am primit unul, dar am câştigat oricum, aşa că a fost frumos", a declarat Berg pentru Aftonbladet, citat de givemesport.com.

Marcus Berg a primit un penalti în repriza a doua, însă după ce a fost faultat evident al lui Okay Yokuslu. Granqvist a transformat lovitura de la 11 metri, iar Suedia a învins Turcia cu 1-0.

În urma acestui rezultat, naţionala antrenată de Mircea Lucescu a retrogradat în al treilea eşalon valoric al Ligii Naţiunilor.

S-ar putea să te intereseze și:

Un jucător suedez susţine că Istvan Kovacs i-a promis că va dicta "două penaltiuri" în compensaţie - Suedia a câştigat în Turcia din penalti

2428 vizualizari

• -1 (5 voturi)
    no ma (Luni, 19 noiembrie 2018, 15:39)

beeeeeenar [utilizator]

istvan nu vb. nici o limba corect
    Rezultatul nu se mai intoarce (Luni, 19 noiembrie 2018, 16:41)

Susufler0 [utilizator]

dar soarta lui Istvan poate fi pecetluita : nu mai pupa delegari, ba si mai rau, poate fi exclus din lotul arbitrilor FIFA !
      mi se (Luni, 19 noiembrie 2018, 20:09)