​Selecţionata Croaţiei, vicecampioana mondială, a învins formaţia Spaniei cu scorul de 3-2, joi, la Zagreb, într-un meci din Liga Naţiunilor la fotbal, graţie unui gol marcat în minutele de prelungire, transmite Agerpres.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Croaţia şi-a luat astfel revanşa după ce în septembrie fusese învinsă la scor de Spania, cu 6-0.

Kramaric şi fundaşul Jedvaj (dublă) au marcat pentru croaţi, golul victoriei venind în min. 90+3 din partea apărătorului echipei Bayer Leverkusen. Pentru ''La Roja'' au înscris Dani Ceballos şi Sergio Ramos.

Belgia a întrecut Islanda cu 2-0, prin ''dubla'' lui Batshuayi. Nordicii erau deja retrogradaţi în al doilea eşalon valoric înaintea partidei.

Bosnia a remizat în deplasare cu Austria, 0-0, oaspeţii asigurându-şi promovarea în prima ligă europeană, fără a cunoaşte înfrângerea.

Finlanda a promovat la rândul său în liga a doua, deşi a fost învinsă în deplasare de Grecia cu 1-0. În altă partidă din liga a treia, Ungaria a dispus de Estonia cu 2-0, balticii retrogradând în liga a patra. Ilja Antonov (FC Hermannstadt) a jucat tot meciul la estonieni.

În ultimul eşalon, meciurile Kazahstan - Letonia şi Andorra - Georgia s-au încheiat cu acelaşi scor, 1-1. Georgia era deja promovată în eşalonul al treilea.

Tot în Liga D, Belarus a dispus de Luxemburg cu 2-0, în deplasare, în timp Republica Moldova a câştigat în San Marino cu 1-0.

Croaţia - Spania 3-2

Au marcat: Andrej Kramaric 54, Tin Jedvaj 69, 90+3, respectiv Daniel Ceballos 56, Sergio Ramos 78 - penalty.