​Atletico Madrid s-a impus, scor 2-0, pe teren propriu în fața galben-negrilor de la Dortmund, după ce cu două săptămâni în urmă Borussia îi administra lui Diego Simeone cea mai dură înfrângere din perioada petrecută pe banca madrilenilor. Cele două echipe se află la egalitate în fruntea clasamentului grupei, cu câte nouă puncte, și sunt aproape sigure de calificarea în primăvara Champions League.

Aici poți vedea toate rezultatele serii de marți din Champions League.

Chiar dacă a avut mingea în cea mai mare parte a meciului (65% posesia), Borussia a dat impresia că nu știe ce să facă cu ea, iar cele 664 de pase reușite (din 755 încercate) nu au adus niciun șut pe poarta madrilenilor. Atletico a combinat foarte bine și eficient pe toată durata meciului. Saul Niguez a deschis scorul în minutul 33 după ce Manuel Akanji nu a reușit să respingă corect din fața porții șutul spaniolului. Jucătorii lui Simeone nu au mai repetat greșelile din meciul tur și au blocat perfect atacurile nemților. Griezmann a majorat scorul în minutul 80, după un contraatac rapid. Thomas i-a trimis o pasă printre Witsel și Akanji, iar vârful francez a controlat excelent balonul și a trimis la colțul lung, prinzându-l pe contre-pied pe Burki.

Grupa A:

AS Monaco vs Club Brugge 0-4 (Vanaken 12', 17' pen., Wesley 24', Vormer 85')

Atletico Madrid vs Borussia Dortmund 2-0 (Saul 33', Griezmann 80')

1. Borussia Dortmund (8-2) 9 puncte

2. Atletico Madrid (7-6) 9

3. Club Brugge (6-5) 4

4. AS Monaco (2-10) 1

Aici poți vedea un rezumat extins al partidei Atletico Madrid vs Borussia Dortmund.