​AFC Hermannstadt și CSU Craiova s-au calificat în sferturile Cupei României, după ce au trecut în optimi de FC Voluntari (3-0), respectiv Turris-Oltul Turnu Măgurele (4-1).

Cupa RomanieiFoto: frf.ro

Pentru Hermannstadt au marcat Nkololo (minutul 38), Petrescu (minutul 51, din penalti) și Kuka (minutul 90+1).

În celălalt meci, echipa din Turnu Măgurele a deschis scorul prin golul înscris de Alexandru Fotescu în minutul 33, însă oaspeții au reușit să întoarcă repede după pauză prin golurile marcate de Ferreira (minutul 49) și Bancu (minutul 52). Burlacu și Cicâldău și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor în minutele 77 și 88.

Tot marți, la ora 21:45, are loc partida dintre CSM Politehnica Iași și FC Viitorul.

Au rămas de disputat în optimile Cupei României:

Miercuri:

16:00 CS Mioveni – Sepsi OSK Sf. Gheorghe (Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport);

19:00 FC Universitatea Cluj – AFC Astra (Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport);

21:45 Gaz Metan Mediaş – CFR 1907 Cluj (Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Plus);

Joi:

19:00 AFK Csikszereda – Dinamo (Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Plus);

21:45 Dunărea Călăraşi – FCSB (Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Plus).

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare.