​Numirea lui Thierry Henry pe banca tehnică nu a reușit să producă șocul scontat, iar AS Monaco continuă seria de 11 meciuri fără victorie (opt înfrângeri), după ce a pierdut, scor 2-1, pe terenul lui Strasbourg, în etapa a zecea din campionatul Franței.

Strasbourg a deschis scorul în minutul 17, după ce portarul Seydou Sy a gafat la lovitura de cap a lui Adrien Thomasson. Lucrurile au mers din rău în mai rău pentru monegasci, după ce Grandsir a văzut cartonașul roșu la doar două minute de la intrarea sa pe teren (minutul 66). Lebo Mothiba (intrat în minutul 81) a majorat scorul la 2-0 pentru Strasbourg, iar penaltiul transformat de Youri Tielemans a rămas doar o consolare.

Monaco se află la egalitate de puncte cu ultima clasată, Guingamp, cele două fiind departajate doar de golaveraj și are cel mai slab start de sezon din ultimii 65 de ani, reușind să adune doar șase puncte în zece etape.

Pentru formația din Principat urmează partida din Champions League cu Club Brugge.

Thierry Henry l-a înlocuit pe Leonardo Jardim, care a fost concediat pe 11 octombrie, după ce echipa nu a mai câștigat de la prima etapă a campionatului. Henry a ajutat Monaco să câștige titlul în 1997 din postură de jucător.

Au mai avut loc în etapa a zecea din Ligue 1:

Olympique Lyon - Nimes 2-0 (Dembele 24', Depay 90')

PSG - Amiens 5-0 (Marquinhos 12', Rabiot 42', Draxler 80', Mbappe 82', Diaby 87')

Caen - Guingamp 0-0

Dijon - Lille 1-2 (Abeid 81' pen. / Pepe 21' pen., Luiz Araujo 43')

Nantes - Toulouse 4-0 (Sala 25' 71', 77', Boschilia 38') - Ciprian Tătărușanu a fost integralist

Reims - Angers 1-1 (Chavarria 73' / Traore 36')