​FC Barcelona a câștigat, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 4-2, împotriva echipei FC Sevilla, într-un meci din etapa a 9-a din La Liga. Lionel Messi a înscris un gol şi apoi a părăsit terenul cu o fractură a osului radius de la brațul drept, urmând să lipsească trei săptămâni.

Catalanii au depășit astfel recordul de meciuri consecutive fără înfrângere disputate de Camp Nou: 41. Precedentul record data din 1993.

Messi a marcat în minutul 12, iar în minutul 25 a părăsit terenul după ce a suferit o fractură a osului radius de la brațul drept. Acesta va lipsi trei săptămâni, adică în șase meciuri: cu Inter Milan (24 octombrie), Real Madrid (28 octombrie), Cultural Leonesa (31 octombrie), Rayo Vallecano (3 noiembrie), Inter Milan (6 noiembrie) și Betis (11 noiembrie).

Pentru Barcelona au mai înscris Coutinho (în minutul 2), Luis Suarez (în minutul 63, din penalti) şi Rakitic (în minutul 88). Pentru oaspeţi au marcat Sarabia 79' şi Muriel 90+1'.

Vezi aici rezumatul partidei.

Rezultatele etapei:

Celta Vigo - Deportivo Alaves 0-1 (Pina 58')

Real Madrid - Levante 1-2 (Marcelo 72' / Morales 6', Roger 13' pen.)

Valencia - Leganes 1-1 (Gaya 85' / Gumbau 63' pen.)

Villarreal - Atletico Madrid 1-1 (Mario Gaspar 65' / Filipe Luis 51')

Barcelona - Sevilla 4-2 (Coutinho 2', Messi 12', Suarez 63' pen., Rakitic 88' / Sarabia 79', Muriel 90+1')