Echipa Națională a României a câștigat, joi, în etapa a treia a Grupei 4, din Seria C a Ligii Națiunilor, împotriva reprezentativei Lituaniei, scor 2-1. "Tricolorii" au condus timp de 77 de minute, însă au fost foarte aproape să piardă victoria pe final. România a deschis scorul în prima repriză prin Chipciu (13'), Lituania a egalat prin Zulpa, în minutul 90, iar Alexandru Maxim, intrat pe teren în minutul 78, a marcat în minutul 90+4, după ce l-a "culcat" pe Jankauskas în careu și l-a învins pe Setkus cu un șut la colțul lung. După această victorie, "tricolorii" au trecut pe poziția secundă a grupei, după Serbia, care s-a impus în deplasarea din Muntenegru, scor 2-0.

Chipciu, imbratisat de colegi dupa ce a inscrisFoto: frf.ro

În urma acestui meci, Paul Anton și Alexandru Chipciu vor fi indisponibili pentru partida cu Serbia, după ce au fost avertizați și sunt suspendați pentru cumulul de cartonașe galbene.

Spre deosebire de partida cu Serbia, Cosmin Contra a făcut două modificări în primul 11: Mitriță și Tamaș i-au înlocuit pe Drăguș și Bălașa.

Prima repriză a fost una fără mari ocazii de poartă. Golul lui Chipciu și bara lui Cernych din minutul 10 au reprezentat singurele faze notabile. România a dominat primele 25 de minute, însă lituanienii au revenit și au echilibrat partida.

România a început mult mai bine repriza secundă și a avut mai multe ocazii în căutarea golului cu numărul doi. "Tricolorii" au presat bine, iar lituanienii păreau fără vreo idee clară de joc și fără viziune, contraatacurile lor oprindu-se din cauza paselor date greșit, direct la jucătorii români. Din minutul 80, selecționata Lituaniei a început să joace mai bine și să îi înghesuie pe jucătorii noștrii în propria jumătate. Golul lui Zulpa din minutul 90 părea să închidă trist o partidă în care România a avut șapte șuturi pe poartă din 16 încercări (spre deosebire de cele două ale adversarilor). Partida a fost decisă de golul reușit de Alexandru Maxim la ultima fază, după ce jucătorul intrat pe teren în minutul 78 l-a driblat pe Jankauskas și l-a învins pe Setkus cu un șut frumos, la colțul lung.

Ce a spus selecționerul Cosmin Contra:

"Gazonul a fost o problemă, am întâlnit o echipă obişnuită cu acest teren. Au fost agasanţi, s-au luptat în fiecare duel. Chiar dacă am suferit, mă bucur că nu am cedat şi am câştigat în prelungiri. Forţele s-au egalat pe acest teren, dar băieţii s-au dăruit şi sunt mulţumit de atitudinea lor. Au început cu 5 fundaşi, dar la 1-0 au schimbat sistemul şi ne-am debusolat. Apoi, în a doua repriză am început bine, dar nu am reuşit să marcăm. Am primit acel gol, contrar cursului jocului. Ţucudean mi-a cerut schimbare. Poate l-aş fi introdus pe Claudiu (n.r. - Claudiu Keșeru) puţin mai târziu, dar am mare încredere în el, şi el a venit cu moral bun de la echipa de club, unde a tot marcat. Şi Maxim ne-a ajutat mult, a intrat bine, şi el joacă bine la echipa de club. Mă bucur că băieţii care au intrat ne-au ajutat. Suntem 20 de jucători în cantonament, trebuie să fiu inspirat cu Serbia şi să aleg cât mai bine. Vom încerca să câştigăm cu Serbia, sper ca după acest rezultat stadionul să se umple şi să ne poarte spre victorie", a declarat Cosmin Contra la finalul partidei.

Ce a spus Alexandru Maxim, marcatorul golului victoriei:

"Sunt fericit pentru victorie, pentru cele trei puncte. Se vorbeşte foarte mult despre numărul 10, mie îmi plac provocările, îmi place să joc sub presiune, doar îmi doresc să ajut echipa naţională şi să facem o întreagă ţară fericită. Câteodată merităm criticile. Când lucrurile nu merg bine trebuie să punem capul în pământ. Nu am făcut meciul pe care ni l-am fi dorit. Nu căutăm scuze, exceptând terenul, cel mai important este că am fost concentraţi până la final. Am avut şi puţin noroc. Nu a fost chiar aşa de rău gazonul. E neobişnuit pentru că nu jucăm săptămânal, nu cred că a fost atât de greu pe cât s-a spus. Va trebui să ridicăm puţin nivelul (n.r. împotriva Serbiei) faţă de ce am arătat azi. Sunt convins cu ajutorul suporterilor ne vom bate pentru cele trei puncte", a declarat Maxim la Pro TV.

Ce a spus Alexandru Chipciu, marcatorul primului gol:

"A fost un meci greu, eram siguri că va fi foarte greu. Nu e uşor să câştigi pe un teren sintetic. Ne-a fost teamă că nu vom câştiga, dar am avut şansa de partea noastră. Îmi pare rău că nu voi juca împotriva Serbiei, dar doar pentru mine, nu cred că sunt o mare pierdere pentru echipa naţională, suntem jucători de valori senisibil egale. Dacă vom face un meci mare cu Serbia, avem şansa de a câştiga, mai ales că îi avem şi pe suporteri aproape", a spus Chipciu la Pro TV.

În cealaltă partidă din etapa a treia a Grupei 4, din Seria C a Ligii Națiunilor, Serbia s-a impus în deplasarea din Muntenegru, scor 2-0. Aleksandar Mitrovic a reușit din nou o dublă, după cea marcată împotriva României.

Desfășurarea livetext a partidei:

Final de meci: Lituania - Romania 1-2 (Zulpa 90' / Chipciu 13', Maxim 90+4')

90+4' Gool România! Alexandru Maxim dribleaza in careu, pune jos un adversar, si il invinge pe Setkus cu un sut la coltul lung

90+2' Romania incearca disperata sa revina in avantaj pe tabela, insa Keseru faulteaza in atac

90+1' Rotariu intra din flanc si incearca un sut, care este respins in corner

90' De la margine sunt aratate cinci minute de prelungiri

89' Gool Lituania! Zulpa ramane singur in careu, nemarcat, si il invinge pe Tatarusanu cu un sut pe jos

88' Ultima schimbare si la lituanieni: Cernych este inlocuit de Petravicius

87' Cosmin Contra face ultima schimbare: Dorin Rotariu intra in locul lui Stanciu

86' Razvan Marin trimite mult peste poarta un sut de la 25 de metri

85' Cartonas galben pentru Razvan Marin, dupa ce aluneca si faulteaza incercand sa opreasca un contraatac

INFO Serbia marcheaza pentru 2-0 in Muntenegru. Mitrovic reuseste din nou dubla, dupa ce a marcat de doua ori si impotriva Romaniei

83' Tatarusanu iese bine si prinde mingea recentrata de Valskis spre Zulpa

80' Manea este depasit usor, Tamas nu reuseste sa opreasca o pasa care ii trece printre picioare, iar Valskis trimite un sut care este respins in ultimul moment de Sapunaru in corner

79' Cosmin Contra face si a doua schimbare: Alexandru Mitrita este inlocuit de Alexandru Maxim

78' Kuklys trimite pe langa poarta un sut la care Tatarusanu a plonjat mai mult din obisnuinta

74' Tricolorii deschid frumos jocul si duc mingea in centru, de unde Stanciu incearca un voleu de la distanta. Sutul sau nu are suficienta putere si merge pe centrul portii, fiind prins fara probleme de Setkus

73' Sutul slab al lui Chipciu este prins de Setkus

71' Prima schimbare in formatia Romaniei: Claudiu Keseru ii ia locul lui George Tucudean

70' Tamas este aproape de o greseala dupa ce tot el a oprit o pasa filtranta. Acesta trimite riscant spre Tatarusanu

69' Slivka primeste primul cartonas galben al lituanienilor, dupa ce il opreste pe Mitrita printr-un fault

65' Ocazie pentru Lituania. Novikovas il gaseste liber in careu pe Valskis, care trimite slab dintr-o pozitie buna, mult pe langa poarta lui Tatarusanu

64' Tucudean este pus la pamant de Kuklys. Lovitura libera pentru Romania. Mitrita ii trimite lui Tamas in careu, care recentreaza, insa mingea nu ajunge la niciun coleg de-al sau

63' Schimbari in formatia Lituaniei: Valskis si Kuklys ii inlocuiesc pe Sernas si Vorobjovas

62' Mitrita trimite o pasa filtranta pentru Bancu, care este oprit de tackling-ul reusit de Jankauskas

59' Corner pentru Lituania. Zulpa incearca sa trimita spre poarta, dar loveste gresit balonul si mingea trece pe langa

55' Tamas este pus la pamant de Sernas in incercarea de a intra in posesia balonului. Arbitrul dicteaza fault in atac

54' Stanciu incearca din nou poarta, insa sutul sau este prins de portar

53' Setkus este atent si respinge lovitura trimisa de Stanciu direct pe poarta dintr-un corner

53' Mitrita primeste ingrijiri medicale dupa ce s-a accidentat in urma executiei spectaculoase

52' Mitrita reuseste o foarfeca frumoasa din dreptul punctului cu var, insa mingea merge pe centrul portii si Setkus reuseste sa respinga in corner, peste poarta

49' Chipciu a trimis o centrare buna in careu, insa mingea se loveste de Mitrita, care nu reuseste sa intre in meci

46' A inceput repriza secunda. Nicio schimbare la pauza

Pauză la Vilnius. Lituania - România 0-1 (Chipciu 13')

44' Chipciu vede si el un cartonas galben dupa ce il trage pe Cernych de tricou. Nici el nu va evolua impotriva Serbiei

42' Slivka isi incearca norocul si trimite un sut anemic de la 25 de metri distanta. Tatarusanu apara fara probleme

40' Jocul este confuz si posesia se schimba tot mai des, fara ca vreuna dintre echipe sa fie periculoasa pentru poarta adversa

33' Stanciu ii paseaza lui Mitrita, care trimite mult peste poarta lituanienilor

32' Paul Anton primeste primul cartonas galben al partidei pentru un fault la Vorobjovas si va lipsi in partida cu Serbia pentru cumul de cartonase

30' Dupa ce in primele 25 de minute, Romania a dominat si a avut posesia, lituanienii au avut cinci minute bune, in care au controlat mai bine balonul si au schimbat mai multe pase, fara sa fie insa periculosi pentru poarta aparata de Tatarusanu

28' Sapunaru si Sernas au un duel si cad amandoi pe teren, insa isi revin rapid si continua jocul

23' Tucudean sare peste un balon care ajunge la Chipciu in banda, insa acesta nu apuca sa centreze pentru ca mingea iese in afara terenului

INFO Serbia deschide scorul in Muntenegru. Mitrovic marcheaza din penalti in minutul 18

17' Manea trece pe sub balonul trimis de Stanciu cu mult efect din corner

16' Mitrita trimite un sut bun la coltul scurt, insa Setkus scoate in corner

13' Gool Romania! Tucudean ii paseaza lui Mitrita, acesta incearca sa suteze, este blocat, iar mingea ajunge la Chipciu, al carui sut din cadere intra in poarta aparata de Setkus

12' Paul Anton trimite un sut spre poarta lituanienilor, dar sutul sau este oprit de Tucudean

11' Cernych scapa singur, insa faza este oprita din cauza unui ofsaid si golul sau nu este validat

10' Bara pentru Lituania, Tatarusanu se arunca in directia opusa sutului lui Cernych, insa mingea loveste stalpul din stanga portarului nostru

9' Tucudean trimite primul sut al partidei pe centrul portii, insa Setkus apara

8' Mitrita incearca sa patrunda spre careul advers, insa isi prelungeste prea mult balonul si face un fault in atac. Partida a inceput echilibrat: Romania incearca sa joace pe contraatac, Lituania joaca in benzi

4' Chipciu este prins in ofsaid la o pasa filtranta

2' Jocul este oprit pentru jumatate de minut din cauza fumigenelor suporterilor romani

1' A inceput partida. Tricolorii au avut lovitura de start

Echipele de start:

Lituania: Šetkus – Baravykas, Jankauskas, Klimavičius, Slavickas – Žulpa, Vorobjovas, Slivka – Novikovas, Černych-cpt., Šernas. Selecționer: Edgaras Jankauskas

Rezerve: Zubas, Bartkus – Januševskis, Leimonas, Kazlauskas, Šimkus, Petravičius, Kuklys, Valskis, Borovskij, Šilėnas

România: Tătărușanu – Manea, Tamaș, Săpunaru-cpt., Bancu – Anton, Marin – Chipciu, Stanciu, Mitriță – Țucudean. Selecționer: Cosmin Contra

Rezerve: Pantilimon, Niță – Benzar, Toșca, Băluță, Stoian, Rotariu, Maxim, Keșeru, Tănase, Drăguș

Aribtru: François Letexier. Asistenți: Cyril Mugnier, Mehdi Rahmouni.Adiționali: Amaury Delerue, Nicolas Rainville. Al patrulea oficial: Nicolas Danos.

Stadion:Lithuanian Football Federation stadium (fost Vetra Stadium),capacitate:5.067 locuri.

1. Serbia 3 meciuri (5-2) 7 puncte

2. România 3 (4-3) 5

3. Muntenegru 3 (2-2) 4

4. Lituania 3 (1-5) 0

România se află în a treia serie valorică (C), în Grupa a 4-a, alături de Serbia, Muntenegru şi Lituania.

Programul României în Liga Naţiunilor:

7 septembrie: România vs Muntenegru 0-0, Lituania – Serbia 0-1

10 septembrie: Serbia vs România 2-2, Muntenegru – Lituania 2-0

11 octombrie: Lituania vs România 1-2, Muntenegru – Serbia 0-2

14 octombrie: România vs Serbia (Arena Naţională, ora 16:00), Lituania – Muntenegru (ora 21:45)

17 noiembrie: Serbia vs Muntenegru (ora 16:00), România – Lituania (ora 21:45) – stadion “Ilie Oană”, Ploieşti

20 noiembrie: Serbia vs Lituania, Muntenegru – România (ora 21:45).