Barcelona a bifat a treia remiză din actualul sezon al Primerei Division, catalanii fiind nevoiți să revină de la 0-1 pentru a pleca cu un punct de pe Mestalla (s-a încheiat 1-1). În urma acestui rezultat, formația antrenată de Ernesto Valverde a pierdut primul loc din clasament, poziție unde s-a instalat după opt etape disputate FC Sevilla.

Ernesto ValverdeFoto: fcbarcelona.cat

Garay (2') a deschis scorul pentru "lilieci", catalanii începând practic partida cu dezavantaj pe tabela de marcaj. După câteva minute de presiune, catalanii au reușit să reziste și să egaleze prin Messi în minutul 23.

A fost golul care a "închis" practic tabela, Barca plecând cu o remiză de pe terenul Valenciei (1-1). Pe Mestalla au fost 46.249 de spectatori.

15 puncte a adunat campioana Spaniei în opt etape, formația de pe Camp Nou pierzând în urma rezultatelor de duminică prima poziție din La Liga. Este a patra etapă consecutivă fără victorie pentru Barcelona în campionatul intern.