​Borussia Dortmund s-a impus în etapa a șaptea a campionatului Germaniei, scor 4-3, împotriva celor de la Augsburg. Paco Alcacer a intrat pe teren în minutul 59 și a înscris un hat-trick pentru liderii clasamentului, ajungând la șase goluri de la venirea în Bundesliga.

Augsburg a deschis scorul în minutul 22, prin Finnbogason, și a intrat în avantaj la pauză. Momentul care a schimbat soarta partidei a fost schimbarea din minutul 59: Lucien Favre l-a introdus pe Paco Alcacer, jucător venit sub formă de împrumut de la Barcelona, în locul lui Maximilian Philipp. Trei minute mai târziu, Paco i-a răsplătit încrederea elvețianului, egalând scorul, 1-1. În minutul 71, Philipp Max a marcat pentru Augsburg și i-a adus din nou pe bavarezi în avantaj.

Paco Alcacer a înscris al doilea gol în minutul 80, iar Mario Gotze (introdus pe teren în minutul 77), a adus Borussia la conducerea partidei pentru prima oară, în minutul 84. Gregoritsch a marcat pentru Augsburg, în minutul 87, și speranțele fanilor Borussiei la o victorie păreau să dispară. De la margine au fost arătate patru minute de prelungiri, însă portarul celor de la Augsburg a tras de timp și arbitrul a lăsat meciul să continue încă două minute. Borussia a primit o lovitură liberă de la 30 de metri, Paco Alcacer a luat responsabilitatea, în fața lui Raphael Guerreiro, și a trimis în poartă pe lângă zid, aducând victoria și păstrând Borussia pe primul loc al clasamentului.

De la venirea la Borussia Dortmund, Paco Alcacer a reușit în singurele partide în care a evoluat: