Chindia Târgoviște s-a impus, sâmbătă, scor 4-2, pe teren propriu, împotriva formației Ripensia Timișoara, în etapa a zecea a ligii secunde de fotbal din România. Chindia a legat trei victorii consecutive și a urcat pe locul al patrulea, la patru puncte distanță de liderul Sportul Snagov, care a remizat în deplasare, 1-1 cu Luceafărul Oradea.

Logo Liga 2Foto: frf.ro

Chindia a deschis scorul în primul minut al partidei, prin Șerban, iar Ripensia a egalat, trei minute mai târziu, prin Cluci. În minutul 19, Cherchez (Chindia) a primit un cartonaș roșu și a lăsat echipa din Târgoviște în zece oameni, însă doar pentru cinci minute. Burdeț (Ripensia) a primit și el un cartonaș roșu, în minutul 24, iar cele două formații au jucat în zece oameni până la finalul partidei. Pentru Chindia au mai marcat Neguț (53'), Mihai (61') și Stoica (84'), în timp ce Toma a marcat în minutul 67 pentru Ripensia, din penalti.

S-au mai înregistrat în etapa a zecea din Liga 2:

FC Argeș Pitești - Petrolul Ploiești 3-0 (Buhăescu 3', Năstăsie 48', Gheorghe 90+3')

CS Balotești - Academica Clinceni 1-3 (Mihai 45+1' / Dobrescu 41', Răuță 58', Mihalcea 71')

Pandurii Tg. Jiu - UTA Arad 1-2 (Pîrvulescu 55' / Cubleșan 73', Oprea 90')

Metaloglobus Bucureşti - ACS Poli Timişoara 1-0 (Ghenovici 71')

Energeticianul - Dacia Unirea Brăila 4-0 (Neacșa 13', Tomozei 68', Ionică 81', Cioiu 85')

Aerostar Bacău - CS Mioveni 0-3 (Popescu 35', Coșereanu 43', Stoica 59')

Luceafărul Oradea - Sportul Snagov 1-1 (Pop 28' / Dănălache 78')

ASU Politehnica Timișoara - Farul Constanța 1-0 (Coadă 9')

Duminică, la ora 12:00, va avea loc partida dintre 'U' Cluj și Daco-Getica București.

Sursă foto: captură flashscore.com.