​AS Roma s-a impus, marți seară, în a doua etapa din grupele Champions League, în fața cehilor de la Viktoria Plzen, scor 5-0. Romanii se află la egalitate de puncte cu Real Madrid, cele două echipe fiind departajate de meciul direct, unde Realul a câștigat cu 3-0.

Edin Dzeko a demonstrat din nou de ce este unul dintre cei mai temuți atacanți din lume (a marcat câte opt goluri în ultimele două sezoane de Champions League) și a înscris de trei ori: în minutele 3, 40 și 90+2. Pe lista marcatorilor s-au adăugat și tânăra speranța a fotbalului din Turcia, Cengiz Under, în minutul 64, și Justin Kluivert, fiul lui Patrick Kluivert, în minutul 73.

Viktoria Plzen nu a avut nicio șansă într-un meci în care echipa din capitala Italiei a avut 22 de ocazii de gol, dintre care 13 șuturi pe spațiul porții apărate de Matus Kozacik. Roma a avut o posesie de 62% și a reușit un total de 670 de pase.

Grupa G:

CSKA Moscova - Real Madrid 1-0 (Vlasic 2')

AS Roma - Viktoria Plzen 5-0 (Dzeko 3', 40', 90+2', Under 64', Kluivert 73')

1. CSKA Moscova 2 (3-2) 4

2. Real Madrid 2 (3-1) 3

3. AS Roma 2 (5-3) 3

4. Viktoria Plzen 2 (2-7) 1

Rezumatul partidei dintre AS Roma și Viktoria Plzen.

Aici poți afla toate rezultatele de marți din Champions League.

Click pentru a afla programul televizărilor meciurilor de miercuri din Champions League.