​Cupa României: Dinamo, la primul succes cu Claudiu Niculescu pe bancă, 3-1 împotriva Brăilei (Rezultatele zilei din 16-imi)

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Miercuri, 26 septembrie 2018, 8:36 Sport | Fotbal

Cupa Romaniei
Formația Dinamo București s-a impus, marți seară, scor 3-1, pe stadionul "Oțelul" din Galati, împotriva Daciei Unirea Brăila, într-un meci din 16-imile Cupei României.

Pentru echipa condusă de Claudiu Niculescu au marcat Ricardo Grigore (minutul 6) și Dan Nistor (8' și 71'). De partea cealaltă, Maxin (minutul 21) a înscris pentru Brăila, după ce șutul său din penalti a fost respins de Muțiu. În minutul 41,
Subotic a oferit ratarea zilei, după ce a trimis în transversală din fața porții.
Brăila a evoluat în 10 jucători din minutul 68, când chinezul Lu Yuefeng a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

Au mai avut loc marți în Cupa României:

FC Voluntari - FC Botoșani 2-1 (Belahmeur 38', Tudorie 41' / Chitoșcă 46') - Botoșani a evoluat în nouă oameni din minutul 55. după ce Piftor și Miron au fost eliminați
Miercurea Ciuc - Energeticianul 2-1 (Mitra 31', Magyari 73' / Rusu 71')
Sportul Snagov - U Craiova 1948 CS 0-2 (Gardoș 36', Markovici 74')
Politehnica Timișoara - Sepsi Sfântu Gheorghe 1-1, 2-4 la lovituri de departajare (Ignea 43' / Prosser 17')