​FC Liverpool continuă forma excelentă și stabilește un nou record al clubului: șase victorii în șase partide în debutul sezonului. Echipa lui Jurgen Klopp s-a impus pe teren propriu, scor 3-0, împotriva lui Southampton, în etapa a șasea a campionatului Angliei.

Liverpool a deschis scorul încă din minutul 10, după ce centrarea lui Shaqiri a fost deviată de mai mulți adversari și a intrat în poartă din ghinionistul Hoedt. În minutul 21, Matip s-a înălțat la un corner și a trimis cu capul în vinclul porții lui McCarthy. Ultimul gol a fost marcat de Salah, la ultima fază a primei reprize, după ce a împins în poartă un balon care a lovit bara din lovitura liberă expediată de același Shaqiri.

Liverpool rămâne pe primul loc al clasamentului și are un start impecabil de sezon, stabilind un record al clubului: șase victorii din șase în campionat și victorie în prima etapa de Champions League, împotriva principalei adversare, PSG.

Rezultatele etapei a șasea din Premier League:

Fulham - Watford 1-1 (Mitrovic 78' / Gray 2')

Burnley - Bournemouth 4-0 (Vydra 39', Lennon 41', Barnes 83', 88')

Cardiff - Manchester City 0-5 (Aguero 32', Silva 35', Gundogan 44', Mahrez 67', 89')

Crystal Palace - Newcastle 0-0

Leicester - Huddersfield 3-1 (Iheanacho 19', Maddison 66', Vardy 75' / Jorgensen 5')

Manchester United - Wolverhampton 1-1 (Fred 18' / Moutinho 53')

Brighton - Tottenham 1-2 (Knockaert 90+3' / Kane 42. pen., Lamela 76')