Atacantul argentinian Lionel Messi a reuşit să înscrie 3 goluri pentru FC Barcelona, care a învins-o, marți seara, pe PSV Eindhoven, scor 4-0, pe Camp Nou, într-un meci din prima etapă a Grupei B, în noul sezon al Ligii Campionilor la fotbal, potrivit news.ro.

Lionel MessiFoto: fcbarcelona.com

Argentinianul a înscris în minutele 32, din lovitură liberă, 77 şi 88, celălat gol al catalanilor fiind înscris de francezul Ousmane Dembele în minutul 75.

Lionel Messi reușește astfel cel de-al 8-lea hat-trick în Liga Campionilor, argentinianul deținând recordul absolut și depășindu-l pe Cristiano Ronaldo, cu care se afla până acum la egalitate.

FC Barcelona a terminat meciul în zece oameni, după ce Samuel Umtiti a primit al doilea cartonaş galben în minutul 79, fiind eliminat.

În celălalt meci din grupă, Inter Milano a învins echipa Tottenham, scor 2-1.

Echipa Liverpool a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (2-1), formaţia PSG, în etapa I a Grupei C a Ligii Campionilor. Englezii au condus cu 2-0, în minutul 36, dar au fost egalaţi în minutul 83. Firmino, intrat pe teren în minutul 72, a adus victoria gazdelor, în prelungirile meciului, potrivit News.ro.

Rezultatele înregistrate, marţi, în prima zi a fazei grupelor Ligii Campionilor sunt următoarele:

Grupa A: FC Bruges - Borussia Dortmund, scor 0-1 (0-0);

A marcat: Pulisic '85

Grupa A: AS Monaco - Atletico Madrid, 1-2 (1-2);

Au marcat: Grandsir '18 / Diego Costa '31, Gimenez '45+1

Grupa B: FC Barcelona - PSV Eindhoven 4-0 (1-0);

- În minutul 79, Umtiti (FC Barcelona) a fost eliminat.

Au marcat: Messi '31, '77, '87, Dembele '74

Grupa B: Inter Milano - Tottenham 2-1 (0-0);

Au marcat: Icardi '85, Vecino '90+2 / Eriksen '53

Grupa C: Steaua Roşie Belgrad - Napoli, 0-0;

Grupa C: Liverpool - PSG, 3-2 (2-1);

Au marcat: Sturridge '30, Milner '36 (p), Firmino '90+2 / Meunier '40, Mbappe '83

Grupa D: Galatasaray - Lokomotiv Moscova, 3-0 (1-0);

Au marcat: Rodrigues '9, Derdiyok '67, Inan '90+4 (p)

- În minutul 87, Ndiaye (Galatasaray) a fost eliminat.

Grupa D: Schalke 04 - FC Porto, 1-1 (0-0);

Au Marcat: Embolo '64 / Otavio '75 (p)

- În minutul 13, Telles (Porto) a ratat un penalti.