Echipa Națională a României a remizat, luni, în etapa a doua a Grupei 4, din Seria C a Ligii Națiunilor, împotriva reprezentativei Serbiei, scor 2-2. "Tricolorii" au revenit de două ori și au obținut un punct în cea mai dificilă deplasare a grupei. Serbia a deschis scorul în prima repriză prin Mitrovic (26'), România a egalat imediat după pauză, când Stanciu (48') a transformat penaltiul obținut de Chipciu. Mitrovic (63') a marcat din nou după un voleu superb, fiind înconjurat de mai mulți tricolori. Țucudean (68') a fost cel care a închis tabela de scor, după ce a transformat în gol pasa trimisă de Stanciu din corner.

Partida a fost dominată de Serbia, care a avut foarte multe centrări de pe partea dreaptă, unde Tadic a făcut ce-a dorit cu Bancu. România a arătat o creștere față de meciul cu Muntenegru, terminat 0-0 la Ploiești, a jucat bine pe contraatac și a avut șansa de a câștiga la ocazia lui Mitriță din primul minut de prelungiri.

Cosmin Contra a efectuat nu mai puțin de șase schimbări în primul 11 față de partida cu Muntenegru. Jucătorul Viitorului Constanța, Denis Drăguș, a debutat în selecționata României la 19 ani.

În cealaltă partidă a grupei, Muntenegru s-a impus cu scorul de 2-0 (Savic 34', Jankovic 35') în faţa Lituaniei.

Ce a spus selecționerul Cosmin Contra:

"Sunt mulțumit și fericit. A fost un meci cu ocazii. Cu puțină șansă puteam să ne întoarcem cu trei puncte. Vreau să felicit jucătorii, mai ales pentru a doua repriză, pentru cum au ieșit de la vestiare. Nu s-au mai speriat de sârbi. Am arătat că jucăm fotbal când vrem. Din păcate, a fost o lecție jocul cu Muntenegru. Nu am știut să jucăm contra unei echipe care refuză jocul. Azi ne-am ridicat la nivelul adversarilor. A fost importantă atitudinea și că am revenit de la 0-1 și 1-2. Arată că băieții vor să câștige fiecare meci. Asta mă face fericit. Nu mă mulțumește că avem doar două puncte. Nu sunt rezultate care să mă mulțumească. Mi-aș fi dorit patru puncte. Am luat goluri care puteau fi evitate", a declarat Cosmin Contra pentru PRO TV.

Desfășurarea livetext a partidei:

Final de meci. Serbia - Romania 2-2 (Mitrovic 26', 63' / Stanciu 48' pen., Tucudean 68')

90+6' Rotariu nu reuseste sa ajunga inaintea portarului la o pasa lobata, Dmitrovic trimite in aut

90+5' Tatarusanu retine in doi timpi sutul trimis de Matic de la 25 de metri, pe centrul portii

INFO Muntenegru se impune cu 2-0, pe teren propriu, cu Lituania

90+4' Ultima schimbare a Romaniei: Chipciu este inlocuit cu Dorin Rotariu

90+3' Tadic ramane pe gazon dupa un contact cu Razvan Marin, Stanciu trimite mingea in afara terenului

90+1' Corner pentru Romania dupa o faza frumoasa a lui Razvan Marin, care reuseste sa ajunga in careul Serbiei. Centrarea lui Stanciu este respinsa de apararea Serbiei

90' Vor fi sase minute de prelungiri

90' Chipciu recupereaza un balon la jumatatea terenului, balonul ajunge la Mitrita, atacantul Craiovei trimite pe jos, pe directia portarului si acesta reuseste sa pareze

85' Mitrovic ii intoarce favorul lui Prijovic si ii trimite o pasa foarte buna printre fundasii nationalei, insa atacantul lui PAOK rateaza tinta

83' Prijovic trimite in careu pentru Mitrovic care nu mai gaseste tinta si trimite pe langa poarta din sase metri

82' Contra face a doua schimbare: Tucudean este inlocuit de Keseru

78' Krstajic efectueaza ultima schimbare a nationalei Serbiei: Ljajic iese si ii lasa locul lui Prijovic, jucatorul lui Razvan Lucescu la PAOK Salonic

76' Mitrovic faulteaza in atac dupa ce il pune jos pe Sapunaru

71' A doua schimbare in echipa Serbiei: Nemanja Matic, jucatorul lui Manchester United, intra in locul lui Ljajic

71' Mitrita avanseaza in jumatatea Serbiei, trimite o pasa la Chipciu, acesta o intoarce la Stanciu care trimite peste poarta

70' Tadic trimite un sut pe care Tatarusanu il respinge in lateral

68' Gool Romania! Stanciu trimite in careu pe jos din corner, iar Tucudean trimite mingea din prima langa bara, pe langa Veljkovic, Rukavina si Dmitrovic, si egaleaza, 2-2

68' Stanciu trimite un sut care este deviat in ultimul moment si se scurge in corner

64' Prima schimbare a sarbilor: Kostic il inlocuieste pe Milinkovic-Savic

63' Gool Serbia! Mitrovic reuseste dubla dupa o faza prelungita a sarbilor. Inconjurat de Manea, Balasa si Anton, Mitrovic isi ridica mingea si trimite din voleu pe langa Tatarusanu, ducand scorul la 2-1

61' Prima schimbare in formatia Romaniei: Denis Dragus este inlocuit de Mitrita

60' Mitrovic trimite peste poarta din 20 de metri

59' Denis Dragus incearca sa intre din banda si trimite un sut cu efect care se duce pe langa bara lui Dmitrovic

53' Tadic trimite un balon in careu pe care Balasa reuseste sa il respinga in corner

48' Gool Romania! Stanciu egaleaza dupa ce trimite pe jos, in dreapta portarului, langa bara. Dmitrovic nu reuseste sa ajunga la balon, chiar daca ghiceste coltul

47' Penalty Romania! Chipciu a trecut de Kolarov, care l-a tras de tricou si l-a pus la pamant

46' A inceput repriza secunda. Nicio schimbare la pauza

Pauza la Belgrad. Serbia - Romania 1-0 (Mitrovic 26')

45' Chipciu trimite un sut spre poarta lui Dmitrovic, mingea este deviata de Kolarov si se duce in bara transversala

44' Tadic trece din nou de Bancu si trimite o centrare in fata portii. Mingea este respinsa in corner

42' Cartonas galben pentru Chipciu. Aceasta il trage de tricou pe Kolarov si le acorda o lovitura libera sarbilor

40' Kolarov ii trimite o pasa lui Tadic care nu reuseste sa preia, singur fiind, iar Bancu reuseste sa il blocheze. Acelasi Tadic trimite o centrare periculoasa in careu la care nu reuseste sa ajunga niciun coechipier

37' Dragus obtine o lovitura libera dupa ce este faultat de Milinkovic-Savic. Stanciu trimite pe jos, direct in bratele lui Dmitrovic

INFO Muntenegru isi majoreaza avantajul la doar un minut dupa ce a deschis scorul. Jankovic a marcat pentru 2-0

INFO Muntenegru deschide scorul cu Lituania, in minutul 34, pritr-un penalti transformat de Savic

32' Dragus reuseste sa trimita o centrare, dar balonul nu ajunge la Tucudean

26' Gool Serbia! Mitrovic impinge mingea in poarta dupa mai multe balbaieli in fata portii Romaniei. Kolarov a trimis un sut pe jos, fiind singur in banda dreapta a apararii noastre, Tatarusanu a respins in fata, doi jucatori s-au aruncat pe gazon in fata portii, iar Mitrovic a reusit sa trimita balonul in poarta cu o executie ciudata cu calcaiul, pe sub picior

25'Milinkovic-Savic trimite pe langa poarta cu o lovitura de cap, dupa ce Razvan Marin pierde un balon la 35 de metri de poarta

23' Chipciu intra in careu dupa ce trece de Rukavina pe linia de corner, incearca sa trimita mingea in spate, dar aceasta este interceptata

18' Mitrovic raspunde la un un-doi si incearca sa trimita in careu, insa mingea trimisa de el pe jos este prinsa de Tatarusanu

15' Tadic scapa singur in flanc, il asteapta pe Mitrovic, centreaza, iar atacantul lui Fulham incearca sa trimita balonul spre poarta printr-o alunecare. Mingea este deviata in corner

12' Tadic incearca sa trimita o pasa filtranta pentru Mitrovic, insa mingea este lovita prea puternic si se duce in aut de poarta

9' Corner pentru Serbia. Lovitura de cap a lui Mitrovic se duce in bara transversala dupa ce a fost atinsa de Tatarusanu

8' Rukavina trimite o centrare din pratea dreapta, Milinkovic-Savic se inalta, dar mingea trimisa de el cu capul este deviata in corner

8' Tucudean expediaza un sut pe langa poarta din marginea careului

7' Chipciu primeste o pasa de la Razvan Marin, patrunde spre careu, dar aluneca in momentul sutului si trimite putin pe langa bara

1' Razvan Marin avanseaza in jumatatea adversa si trimite un sut peste poarta de la peste 30 de metri

1' Sarbii au prima lovitura de colt, dar o irosesc dupa o pasa scurta interceptata de defensiva tricolora

1' A inceput partida. Sarbii au avut lovitura de start

Echipele de start:

Serbia:Dmitrovic - Rukavina, Spajic, Veljkovic, Kolarov - Lukic, Maksimovic - Ljajic, Milinkovic-Savic, Tadic - Mitrovic.Selecționer:Mladen Krstajic

Rezerve:Rajkovic, Vasiljevic, Rodic, Milenkovic, Zivkovic, Prijovic, Vukovic, Krstic, Kostic, Radonjic, Matic

România: Tătărușanu – Manea, Săpunaru-cpt., Bălașa, Bancu – Anton, Marin – Chipciu, Stanciu, Drăguș – Țucudean. Selecționer: Cosmin Contra

Rezerve: Pantilimon, Niță – Benzar, Toșca, Băluță, Stoian, Rotariu, Maxim, Keșeru, Budescu, Mitriță

Arbitru: Vladislav Bezborodov. Asistenţi: Valeri Danchenko, Maksim Gavrilin.Adiţionali: Aleksei Eskov, Kirill Levnikov

1 Serbia 3 puncte (1-0)

2, 3 Muntenegru, România 1 (0-0)

4 Lituania 0 (0-1).

România se află în a treia serie valorică (C), în Grupa a 4-a, alături de Serbia, Muntenegru şi Lituania.

Programul României în Liga Naţiunilor:

7 septembrie: România vs Muntenegru 0-0, Lituania – Serbia 0-1

10 septembrie: Serbia vs România, Muntenegru – Lituania (ora 21:45)

11 octombrie: Lituania vs România, Muntenegru – Serbia (ora 21:45)

14 octombrie: România vs Serbia (Arena Naţională, ora 16:00), Lituania – Muntenegru (ora 21:45)

17 noiembrie: Serbia vs Muntenegru (ora 16:00), România – Lituania (ora 21:45) – stadion “Ilie Oană”, Ploieşti

20 noiembrie: Serbia vs Lituania, Muntenegru – România (ora 21:45).