Tunisia si Angola au remizat alb in ultimul meci din grupa D, egalul ducand ambele echipe in sferturile de finala, indiferent de ce s-ar fi intamplat in celalalt joc al grupei, intre Senegal si Africa de Sud. Nici Tunisia, nici Angola nu au avut mari ocazii de poarta, de fiecare data cand se apropiau de buturile adverse jucatorii incercau executii fanteziste, sau simple pase la portarul advers.

Astfel, Tunisia isi adjudeca prima pozitie a grupei, si va intalni Camerun in sferturi, iar Angola, calificata in premiera in faza eliminatorie a Cupei Africii, va infrunta detinatoarea trofeului, Egipt.

In celalalt joc, Senegal a dominat inceputul meciului, dar Africa de Sud a deschis scorul contrar cursului jocului, prin Van Heerden, in minutul 14. In minutul 37, Henri Camara a restabilit egalitatea dupa o gafa in apararea sud-africana. Repriza secunda a apartinut in totalitate sudistilor, care au ratat cateva ocazii imense prin Zuma, Tshabalala si Modise, insa meciul se incheie la egalitate, 1-1.