Echipa Națională a României a remizat, vineri, la debutul din Liga Națiunilor, împotriva reprezentativei Muntenegrului, scor 0-0. Partida s-a desfășurat pe stadionul "Ilie Oană" din Ploiești, fără spectatori. ''Tricolorii" nu au reușit să profite de superioritatea numerică din ultimele 20 de minute, după ce Mugosa a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

România nu a reușit să marcheze într-un meci în care a avut 16 șuturi, dintre care doar două pe cadrul porții lui Petkovic. Mai mult, Muntenegru a fost echipa care a fost mai aproape de victorie, în ciuda inferioritații numerice din finalul partidei.

Muntenegru a evoluat în zece jucători după eliminarea lui Mugosa, din minutul 77, când a primit al doilea cartonaș galben pentru un fault asupra lui Bălașa.

Ce a spus Cosmin Contra după meci:

"E urât să joci fără spectatori, mai ales că naţionala are nevoie de fani. Au fost agresivi, nu am reuşit să desfacem apărarea lor. Nu am fost inspiraţi în faza de atac, ei au încercat să ţină de rezultat şi au jucat la trecerea timpului. Nu pot să le reproşez nimic băieţilor, au dat totul, acum trebuie să mergem la Belgrad şi să facem un rezultat bun acolo. Chiricheş pare mai grav ca Pintilii, vom vedea ce se va întâmpla. Dacă nu se accidenta Pintilii, următoarea schimbare era Ţucudean, am fi jucat cu două vârfuri", a declarat Contra la Pro TV.

Stanciu a fost unul dintre cei mai implicați jucători din teren, expediind mai multe șuturi și centrări spre poarta oaspeților.

“Am făcut toţi un efort foarte mare. A fost un meci greu, un meci de luptă. Ei sunt o echipă masivă, joacă foarte dur. Cel mai dezamăgitor este că n-am început cu dreptul, nu am reuşit să luăm cele trei puncte. Nu ne-au ieşit astăzi şuturile de la distanţă. Am început prost. Nu ştiu dacă e ceva să ne reproşăm. Nu am fost destul de lucizi în ultimii 30 de metri. Acum este foarte important pentru noi să câştigăm în Serbia”, a spus Stanciu, conform News.ro.

Desfășurarea livetext a partidei:

Final de meci. Romania - Muntenegru 0-0

90+6' Anton trimite peste poarta din marginea careului la ultima ocazie a meciului

90+4' Tatarusanu este aproape de o gafa monumentala, lasa mingea sa treaca de el si o paseaza in ultima secunda, inainte ca Jovovic sa impinga mingea in poarta

90+2' Benzar trimite o centrare in careu, dar Maxim faulteaza in atac

90' Sunt aratate de la margine sase minute de prelungiri

90' Jovovic trimite in plasa laterala dupa mai multe balbaieli in apararea Romaniei

87' Muntenegru obtine o lovitura libera in apropierea careului tricolorilor, in ciuda inferioritatii numerice. Pasa lui Jovovic este blocata, balonul ii revine si acesta trimite un sut gresit

85' Chipciu greseste si il obliga pe Anton sa faulteze pentru a opri contraatacul Muntenegrului. Paul Anton primeste si el galben

84' Maxim primeste o lovitura in fata de la Stoijkovic, insa nu primeste lovitura libera

81' A doua schimbare pentru Muntenegru: Boljevic este inlocuit de Beqiraj

80' Budescu dribleaza un jucator si trimite un sut de la 60 de metri, insa Petkovic se intoarce la timp in poarta

77' Atacantul muntenegrenilor, Mugosa, il calca pe Balasa pe glezna si primeste al doilea cartonas galben. Romania va evolua in superioritate numerica

75' Prima schimbare in echipa oaspetilor, Kosovic ii ia locul lui Scekic

74' Maxim ii trimite o pasa cu calcaiul lui Stanciu, care incearca sa trimita cu efect la coltul lung, dar balonul se duce peste poarta lui Petkovic

73' Contra efectueaza si ultima schimbare, fortat de accidentarea lui Pintilii, pe care il inlocuieste cu Paul Anton

72' Pintilii primeste o pasa filtranta, se afla singur in partea stanga a terenului, insa incearca un lob de la 40 de metri pentru ca nu mai poate continua partida

70' Pintilii este penalizat cu cartonas galben dupa ce a intrat printr-o alunecare periculoasa la Vukcevic

69' Stanciu trimite peste poarta de la departare, dupa ce muntenegrenii au pus presiune pe apararea tricolorilor

67' Cosmin Contra face a doua schimbare a echipei Romaniei: Mitrita este inlocuit de Budescu

63' Romania primeste o lovitura libera dupa ce Simic il pune jos pe Keseru. Stanciu trimite la marginea careului de sase metri, unde Keseru reia cu capul peste poarta oaspetilor

61' Chipciu face un dribling spre interior si trimite peste poarta din afara careului

60' Muntenegrenii cer din nou penalti dupa ce Sapunaru l-a impins pe Mugosa, dar arbitrul a lasat jocul liber

55' Balasa primeste primul galben al ''tricolorilor" dupa ce l-a lovit in ureche pe Jovovic

54' Chipciu trimite o pasa in fata portii, insa Savic o opreste printr-o aluncare

48' Tomasevic primeste si el cartonas galben dupa un fault urat

47' Petkovic respinge sutul lui Keseru din interiorul careului dupa o faza prelungita a Romaniei. Dupa alte cateva incercari, tricolorii obtin o lovitura de colt

46' Arbitrul fluiera startul reprizei secunde. Nicio schimbare la pauza

Pauza la Ploiesti. Romania - Muntenegru 0-0

43' Muntenegru primeste o lovitura libera pe partea stanga a apararii noastre, dupa un fault al lui Bancu. Jovovic trimite in careu, insa mingea este respinsa de defensiva tricolora

42' Pintilii trimite o centrare buna intre Chipciu si Maxim, insa niciunul dintre cei doi nu reuseste sa ajunga la balon

41' Boljevic este si el avertizat cu cartonas galben dupa un fault asupra lui Mitrita

40' Sapunaru il faulteaza pe Mugosa la 25m de poarta lui Tatarusanu si le acorda o lovitura libera muntenegrenilor. Mingea trimisa de Mugosa se izbeste de zid si se scurge in corner

INFO Serbia deschide scorul in Lituania printr-un gol marcat de Tadic din penalti

38' Mitrita trimite un sut frumos de la 25m, insa balonul trece foarte putin peste poarta

37' Mugosa primeste un cartonas galben dupa ce il faulteaza pe Chipciu

36' Stanciu obtine o lovitura libera dupa ce este faultat de Tomasevic, insa trimite mingea in primul jucator

35' Keseru deviaza cu capul centrarea lui Stanciu din corner, insa balonul trece putin peste bara

34' Bancu ii paseaza lui Mitrita care scapa singur in flanc, avanseaza pana in careu, insa isi prelungeste balonul prea tare si nu reuseste sa centreze

33' Savic il faulteaza pe Sapunaru la o lovitura libera a oaspetilor. Arbitrul acorda lovitura libera pentru "tricolori"

32' Schimbare la Romania. Balasa ii ia locul lui Chiriches, care iese schiopatand de pe teren

29' Echipa medicala cere schimbarea lui Chiriches, care nu poate continua. Sapunaru preia banderola de capitan, Romania ramane deocamdata in zece oameni

28' Chiriches cade in marginea terenului, dupa ce a calcat gresit, Ivanic sprinteaza in flanc si trimite o pasa pe jos in careu, pe care Tatarusanu o prinde fara probleme

26' Chiriches patrunde spre careul advers, ii paseaza lui Maxim, acesta ii intoarce serviciul, insa fundasul lui Napoli se incurca in balon si trimite pe langa poarta

20' Romania are prima lovitura de colt. Chiriches vine din spate si trimite cu capul putin pe langa poarta muntenegrenilor

15' Stanciu trece de doi jucatori, trage de la 30 de metri, insa balonul trece mult peste poarta

8' Muntenegrenii cer penalti la cazatura lui Boljevic din careu, insa arbitrul considera ca nu a fost fault si nu intrerupe jocul

7' Chipciu patrunde din flanc si trage peste poarta lui Petkovic de la 25 de metri

1' Muntenegru are primul sut pe poarta. Tatarusanu retine sutul lui Ivanic din marginea careului

1' A inceput partida. Muntenegrenii au avut lovitura de start

Echipele de start:

România: Tătărușanu – Benzar, Chiricheș-cpt., Săpunaru, Bancu – Pintilii, Stanciu – Chipciu, Maxim, Mitriță – Keșeru. Selecționer: Cosmin Contra

Rezerve: Pantilimon, Niță – Toșca, Manea, Bălașa, Rotariu, Budescu, Anton, Stoian, T. Băluță, Drăguș, Țucudean

Muntenegru: Petkovic – Stoijkovic, Savic, Simic, Tomasevic – Scekic, Vukcevic – Boljevic, Ivanic, Jovovic – Mugosa. Selecționer: Ljubisa Tumbakovic

Rezerve: Mijatovic, Ljuljanovic – Kopitovic, Kosovic, Hocko, Jankovic, Beciraj, Savicevic, Haksabanovic, Radunovic, Zoric

Arbitru: Ivan Kružliak. Asistenți: Tomaš Somolani, Branislav Hancko. Adiționali: Filip Glova, Michal Ocenáš. Al patrulea oficial: Tomaš Mokoš

România se află în a treia serie valorică (C), în Grupa a 4-a, alături de Serbia, Muntenegru şi Lituania.

Programul României în Liga Naţiunilor:

7 septembrie: România vs Muntenegru (stadion “Ilie Oană”, Ploieşti), Lituania – Serbia (ora 21:45)

10 septembrie: Serbia vs România, Muntenegru – Lituania (ora 21:45)

11 octombrie: Lituania vs România, Muntenegru – Serbia (ora 21:45)

14 octombrie: România vs Serbia (Arena Naţională, ora 16:00), Lituania – Muntenegru (ora 21:45)

17 noiembrie: Serbia vs Muntenegru (ora 16:00), România – Lituania (ora 21:45) – stadion “Ilie Oană”, Ploieşti

20 noiembrie: Serbia vs Lituania, Muntenegru – România (ora 21:45).